Vanad součástí potravin: nadbytek může být i škodlivý

Sport

Zatímco o některých prvcích, které přijímáme součástí potravin, se hovoří (hořčík, draslík, vápník), jiné zůstávají tak trochu zapomenuté. To však neznamená, že jsou méně důležité. Například vanad je prvek, který běžně ve své stravě přijímáme. Na jeho nedostatek obvykle netrpíme, protože jej potřebujeme jen ve velmi malých množství. Jeho nadbytek ale může uškodit. Vanad je minerál, který je důležitý zejména pro správný růst kostí.

Doporučené množství vanadu

Není přesně známo, kolik vanadu bychom denně měli ve své stravě přijmout. Obecně se odhaduje, že ve své stravě přijmeme od 6 do 18 mcg vanadu. Přínosné jsou podle vědců jakékoli hodnoty do 1,8 mg vanadu za den – překročení této hranice může způsobit zdravotní problémy.

Vliv vanadu na cukrovku

Malé studie, které byly provedeny na lidech i zvířatech, naznačují, že vanad by mohl být prospěšný v ovlivnění hladiny cukru v krvi u lidí s cukrovkou druhého typu. Dávky, které byly lidem podány, ale byly nad maximální doporučenou hranicí a není jisté, zda jsou pro dlouhodobé užívání bezpečné. Vanad by podle nich měl být schopen snížit hladinu cukru v krvi a zlepšit citlivost na inzulín. Ukázalo se také, že by měl snížit i celkový (a hlavně „špatný“) cholesterol. Jiné studie ale tvrdí, že vanad neměl na hladinu cukru v krvi žádný vliv.

Diabetes

Foto: Pixabay

Lepší výkonnost

Někteří sportovci se uchylují k užívání vanadu, protože se tvrdí, že dokáže zvýšit fyzickou výkonnost. Nicméně žádná z provedených studií toto tvrzení nepodporuje. Spíše naopak. Některé studie uvádí, že vanad na výkonnost člověka vliv nemá vůbec.

Přebytek vanadu v organismu

Pokud budete přijímat vanad pouze v potravinách, nemělo by se vám stát, že přijmete příliš velké množství. Vanad je možné ale užívat také jako doplněk stravy, což by mohlo způsobit nadbytečný příjem tohoto minerálu. To se projevuje bolestmi břicha, průjmem, plynatostí, zvracením a nevolnostmi. Při dlouhodobém užívání se u zvířat použitých ve studiích vyvinula anémie a vysoký cholesterol.

Vanad není pro každého

Na přijaté množství vanadu by si měli dát pozor zejména lidé s cukrovkou, kteří užívají léky na snížení hladiny cukru v krvi. Také vanad by mohl potenciálně snižovat cukr v krvi. Těhotné a kojící ženy by se tohoto prvku měly taktéž vyvarovat, protože může způsobit vrozené vady plody a různé komplikace s těhotenstvím. Některé studie dokonce uvádí, že nadměrné množství vanadu ovlivňuje plodnost. Také lidé s poškozením ledvin by měli být na pozoru. Velké množství vanadu vede k poškození jater a ledvin.

Zdroj: https://www.mountsinai.org/health-library/supplement/vanadium

Foto: Pixabay