Jaké látky obsahují kopřivy a co je pravdy na tom, že požahání je zdravé

Určitě jste někdy slyšeli, že kopřivy jsou zdravé. A to jak při situaci, kdy vás požahají, ale i pro vnitřní užití. A má to své vědecké opodstatnění, protože se v kopřivách nachází hned několik zajímavých látek. Rozhodně tak stojí za povšimnutí i utrhnutí.

Obsah vitamínů a minerálů

I přesto, že kopřivy běžně rostou na chudých půdách, jsou bohatým zdrojem hned několika zajímavých látek. Obsahují poměrně hodně vitamínu B6 a B2. Dále jsou zdrojem vitamínu C a minerálů. Konkrétně se jedná hlavně o železo a hořčík. Prospěšné jsou i obsažené chlorofyly, třísloviny a další sloučeniny. Největší sílu mají zpravidla mladé jarní kopřivy. Po odkvětu obsah živin o něco klesá.

Požahání je spíše nepříjemné než zdravé

V žahavých váčcích, které se nachází na listech i stoncích kopřivy je uložena kyselina mravenčí. K tomu se zde nachází menší množství serotoninů, histaminů a nervových hormonů. Při požahání tak dochází ke zvýšenému prokrvení v dané oblasti, což se dříve využívalo jako pomoc při revmatismu. Moderní věda však žádné takové poznatky nepřináší a terapie kopřivami přináší spíše více bolesti než užitku. Lepší je vnitřní užití kopřivy a na trhání si raději vezměte rukavice.

Foto: Pixabay

V jaké formě kopřivu používat

Kopřivy jsou velmi variabilní z pohledu použití. Spařené se dají přidat do salátů, kde i zajímavé chutnají. Při chřipce, nachlazení, nebo jako prevence cukrovky a žlučových obtíží se doporučuje popíjet čaj z kopřivy. Pozor ale na její močopudnost, takže si kopřivový čaj nedávejte večer a ani to s ním nijak nepřehánějte. Čaj si můžete připravit z čerstvých i sušených listů. Prospěšná je také koupel v kopřivovém odvaru nebo vlasová tinktura. V takovém případě může kopřiva podporovat zdravý růst vlasů. Výtažek z kopřivy můžete najít i v některých kosmetických produktech, kdy pomáhá bojovat proti ekzémům a vyrážkám.

Zdroj: https://www.ireceptar.cz/zdravi/je-popaleni-koprivou-zdrave-20200803.html a https://www.feminus.cz/kopriva-a-jejich-8-vedecky-overenych-benefitu-pro-zdravi

Náhledové foto: Pixabay