Vypadávání vlasů po prodělání covid-19

Vlasy

Jedním z následků, které s sebou onemocnění covid-19 přináší – a to i u pacientů, kteří netrpěli závažným průběhem onemocnění, je vypadávání vlasů. Projevuje se ve zhruba stejné míře jak u mužů, tak také u žen. Postihuje až jednu čtvrtinu všech, kteří nemoc prodělali. Nejčastěji se vyskytuje asi tři měsíce poté, co pacient nemoc prodělal. Vypadávání vlasů může být masivní. Spousta pacientů jej ale nespojuje s onemocněním, protože tři měsíce je dlouhá doba.

Vlasy vypadávají po hrstech

Tento problém je velmi stresující. Nemusí jít o velký tlak a vlasy vypadávají. Po lehkém zatáhnutí se vlasy uvolňují ve velkém. Pacienti nachází vlasy na zemi, na polštáři – zkrátka všude. Lidé se pak bojí svých vlasů vůbec dotýkat, aby jim nevypadly další. Právě onemocnění covid-19 je tím, co všechny pacienty spojuje. Vypadávání vlasů je způsobeno horečkou a tím, že lidé zažili stres související s obavami o vlastní život. Přitom nemuselo jít jenom o pacienty s těžkým průběhem onemocnění. Zkrátka jen skutečnost, že pacient byl nakažen nebezpečnou nemocí je pro něj velmi stresující. Pod vlivem takového stresu vlasové folikuly atrofují.

Vypadávání vlasů

Foto: Pixabay

Covid-19 zvyšuje vypadávání vlasů

K vypadávání vlasů v důsledku onemocnění covid-19 nedochází jen tak. Důvodů, proč vlasy vypadávají je hned několik – covid-19 jen tyto mechanismy urychluje. Vlasy mohou vypadávat například ve spojení s andropauzou a menopauzou. Naštěstí toto vypadávání vlasů není trvalé, ale dočasné. Vypadané vlasy budou brzy nahrazeny novými vlasy. Základní léčbou vypadávání vlasů je doplnění vitamínů a doplňků s obsahem železa.

Světelná terapie

Pacientům může být poskytnuta také rychlejší pomoc, a to prostřednictvím speciálních LED lamp, které zasahují až 6 mm hluboko do pokožky. V této hloubce se nachází vlasové folikuly. Tímto způsobem dochází k jejich stimulaci, regeneraci a lepšímu prokrvení. Tato terapie je prováděna celkem desetkrát s týdenním odstupem. Již po několika ozářeních ale dochází k zastavení intenzívního vypadávání vlasů.

Zdroj: https://www.poradnikzdrowie.pl/zdrowie/covid-19/wypadanie-wlosow-po-covid-19-wiadomo-kiedy-sie-pojawia-i-ilu-osob-dotyczy-aa-FQvf-jFWm-vKJ6.html

Foto: Pixabay