Vysoký krevní tlak je nebezpečný zabiják, který dokáže být tak tichý, že si ho ani nevšimnete

Z celosvětového hlediska patří srdeční nemoci a mozková mrtvice k hlavním příčinám předčasného úmrtí. Nemalou měrou k nim přispívá vysoký krevní tlak. Ten je zákeřný v tom, že řada lidí neví tom, že jím trpí. Vysoký tlak nebolí a bohužel počet lidí, kteří ho mají, stále roste. Proto je důležité pravidelné měření krevního tlaku. Jak jste na tom vy?

Jak se projevuje vysoký krevní tlak

Obecně je krevním tlakem možno nazvat tlak, kterým krev působí na stěnu cévy, jíž protéká. Nejvyššího hodnot dosahuje ve vypuzovací fázi srdce (systolický tlak) a nejnižších ve fázi plnění srdečních komor krví. Proto se při měření tlaku sledují dvě hodnoty. Vysoký krevní tlak je tehdy, přesahují-li tyto hodnoty hranici 140/90 mm Hg. Na velikost krevního tlaku má vliv věk, momentální fyzické i psychické rozpoložení, teplota okolí.

Foto: ec.europa.eu/eurostat/

Co způsobuje vysoký krevní tlak

Vysoký krevní tlak řadíme mezi civilizační choroby, protože často je to člověk sám, který si ho svým jednáním způsobí. Stačí k tomu konzumace nezdravých potravin, málo pohybu, kouření, zvýšený stres, konzumace alkoholu v nemalé míře, nadváha a obezita. Hypertenze působí negativně na zdraví. V důsledku neléčeného vysokého tlaku dochází k ischemické chorobě dolních končetin, zúžení ledvinových cév a poškození ledvin, k infarktu myokardu nebo mozkové mrtvici.

Češi na 10. místě

V rámci Evropské unie na vysoký krevní tlak trpí nejvíce Chorvati (37 %). Naproti tomu evropským šampionem jsou Irové s podílem pouhých 12 % lidí. Češi se svými 26 % obsadili desátou příčku. I proto je vhodné svůj krevní tlak sledovat, a to nejlépe na preventivních prohlídkách u praktického lékaře. Úplně nejlepší je si domů pořídit vlastní tlakoměr, který umí třeba detekovat také arytmii neboli nepravidelný srdeční rytmus, který může stát za mrtvicí nebo infarkt.

Zdroj: https://ec.europa.eu/eurostat/en/web/products-eurostat-news/-/edn-20210929-1

Náhledové foto: Pixabay

Zdraví je velmi důležité. Co mu prospívá a co ne? Některé zajímavé tipy se vám pokusím nabídnout.