Pepř

Koření, která prospějí vašemu zdraví

Dnes si společně poodhalíme tajemství druhů koření, která dodávají energii a pozitivně ovlivňují vaše tělo. Pokud je zařadíte do svého jídelníčku, budete se cítit lépe a zdravěji. Pojďme tedy na to.

Kajenský pepř

Pepř, který se vyrábí mletím chilli papriček. Jde o nejpálivější druh pepře a použít jej můžete v jídlech, kde chcete dosáhnout pikantní chutě. Ostrost je způsobena látkou s názvem kapsaicin. Ten však nestojí jen za onou pikantností, ale jeho příjem vám pomůže se spalováním tuků a dodá vám pocit sytosti.  To však ještě není všechno. Zároveň je kajenský pepř antioxidantem, který posiluje imunitní systém.

Skořice

Vcelku známé a v českých kuchyních i frekventované koření. Příjemné aroma často patří do vánočních pokrmů a cukroví. Skořice obsahuje také léčivé a antioxidační látky. Ty mohou pomáhat například s cukrovkou nebo při demenci. Silice, které skořice obsahuje pak dle mnohých výzkumů podporují trávení a redukují hladinu krevního cukru či cholesterolu. Existují dva druhy skořice. Cejlonská a kassia (čínská). Ta čínská je levnější a má výraznější aromat. Prospěšné účinky se však pojí s onou pravou, cejlonskou skořicí. Ta je sladší a jemnější.

Kardamom

S tímto kořením se pojí citrusová a pryskyřičná chuť. Dále je toto koření známé léčivými účinky. Využít můžete celé plody nebo již namletá semena. V sobě pak kardamom obsahuje vitamín C, vitamín B i prvky jako je vápník, fosfor a draslík. Dále v něm naleznete omega-3 a omega-6 mastné kyseliny, bílkoviny a silice gingerol, pinen a cineol. Toto koření napomáhá při trávení. Použít jej můžete při křečích žaludku. Dále třeba při zánětu krku nebo ústní dutiny. I tato látka, jako výše zmíněné je silný antioxidant. Chrání buňky před poškozováním a jde i o prevenci rakovinových, nádorových onemocnění.

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

Svět zdraví je bezbřehý. Jak se cítit co nejlépe? To neví nikdo, ani já. Přesto vám nějaké zajímavosti prozradím.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *