Ketogenní dieta: zázrak nebo další nesmysl?

jídlo

Rychlé hubnutí bez cvičení. Přesně to slibuje ketogenní dieta. Propagují ji celebrity, sportovci a reklamám na výrobky s různými keto-názvy se absolutně nelze vyhnout. Ráda bych věřila na zázračné zmizení přebytečných kil, ale i v případě ketogenní diety je pravda někde jinde.

Pryč se sacharidy

Tento druh diety funguje jednoduše. V podstatě vyřadíte ze své stravy většinu sacharidů a nahradíte je především tuky a bílkovinami. Tělo tak bude místo sacharidové energie spotřebovávat energii z tukových zásob a vaše váha poletí bleskově dolů. Zní to krásně, že? Jenže každá dieta, která vyřazuje určitý typ živin, tak trochu zavání průšvihem.

dietaDieta: foto Unsplash

Původně byla keto dieta určená pro pacienty s epilepsií. Změna metabolických dějů jim pomáhala snížit množství záchvatů a jako vedlejší účinek bylo popsáno hubnutí. Ale ani epileptici nemohli držet keto dietu dlouhodobě. Proč?

Trpící játra i jojo efekt

Játrům se totiž metabolický převrat do ketózy moc nelíbí. Ketony, které se v játrech syntetizují jako náhrada za sacharidy, jsou kyselé povahy a při dlouhodobé ketóze může rychle dojít k zakyselení celého organismu. Problém často nastává také u ledvin, jelikož zvýšený příjem bílkovin je zatěžuje. A samostatnou kapitolou je nechvalně známý jojo efekt. Ten se pojí zejména s různými dietami v „prášku“, ale také s ketogenní dietou připravenou doma. V krátkodobém horizontu sice výrazně zhubnete, ale po nástupu klasické stravy se sacharidy půjdou kila znovu nahoru.

hubnutíHubnutí: foto Unsplash

Pomoc pod dohledem

Ketogenní dieta však hraje svou roli a dovede být prospěšná. Pomáhá pacientům s cukrovkou, protože dovede udržet stabilní hladinu inzulínu. Dovede také nastartovat hubnutí u obézních jedinců, kteří kvůli své váze nemohou sportovat. To vše ale pod dohledem lékaře nebo zkušeného výživového odborníka. Rozhodně nespoléhejte na zázračné diety „v prášku“.

Zdroje: https://www.nutriadapt.cz/zajimave-cteni/s-ketodietou-zarucene-zhubnete-muze-vam-ale-i-dost-uskodit

www.gymbeam.cz/blog/ketogenni-dieta-pravda-o-hubnuti-bez-sacharidu

Jídlo: náhledové foto Pixabay

Starat se o své zdraví je základ a udržet si jej je dlouhodobý proces. Ráda se s vámi podělím o své zkušenosti a zajímavosti z tohoto odvětví.