Zabralo vám očkování? Zjistit to můžete prostřednictvím testu

Očkování

Je to veřejným tajemstvím, o kterém se však příliš nemluví. Žádné očkování není 100%, takže se může stát, že onemocníte právě tou chorobou, proti které by vás mělo chránit.

A jiné to není ani v případě koronaviru. Ovšem zatímco u jiných nemocí se spoléháme na kolektivní imunitu, které bývá dosahováno při očkování okolo 70-80 % populace, u koronaviru si zatím díky četným kontroverzím, které ho provází, můžeme nechat o takovéto ochraně jenom zdát.

Jak zjistit, zda vám očkování zabralo nebo ne

Test na protilátky je dobrý způsob, jak zjistit stav vlastní imunity. A kde ho poptat? Můžete si ho zaplatit ve specializovaných laboratořích (bohužel úhrada něčeho obdobného ze strany státu je nejspíš navždy ve hvězdách). A kdo je nejvíce ohrožen? Slabou imunitní odezvu může očkování vyvolat zejména u osob s oslabeným imunitním systémem nebo jinými individuálními již existujícími onemocněními.

„Ochrana očkování proti koronaviru bohužel není vždy tak dobrá, jak jsme doufali,“ říká Thomas Zander, jednatel společnosti nal von minden GmbH, která na náš trh podobné testy uvádí. A také vysvětluje, jak celé očkování funguje a co bychom o něm měli vědět.

Fotografie: Protext ČTK

Můžu si samotest udělat sám? Prozatím bohužel ne

„Aby byla očkovaná osoba skutečně chráněna před koronavirem, musí se po očkování v krvi vytvořit protilátky. Tyto protilátky zajišťují, že případné koronaviry, se kterými by člověk mohl jednou přijít do styku, jsou okamžitě rozpoznány a rychle odstraněny. Právě tyto protilátky lze detekovat pomocí našeho nového rychlého testu. Stačí malé píchnutí do prstu – poloviční oproti tomu, které se používá na měření hladiny cukru v krvi. Kapka krve se poté nanese na přiloženou testovací kazetu. Výsledek lze odečíst do 10 minut. Prozatím může rychlý test provádět pouze zdravotnický personál, nejedná se tedy o test k sebetestování.“

Ale není třeba zoufat. Vždyť běžné testy na přítomnost koronaviru byly také po několik prvních měsíců přístupné jen zdravotníkům. Dnes je situace naštěstí diametrálně odlišná, takž není důvod k tomu, aby se něco podobného nestalo i v tomto případě.

Kde si objednat test na protilátky

Pokud byste chtěli mít jistotu už teď a nevadí vám zaplatit si za test z vlastní kapsy, pak se informujte o všem nejlépe v ordinaci svého praktického lékaře. Ten vám vysvětlí vše potřebné a a najde vám nejbližší termín. Vše je možné ovšem zařídit i on-line, a to buď v některé z laboratoří, které se tomuto testování věnují nebo přímo na stránkách, které provozují samotní výrobci testů.

Náhledová fotografie: Freepik

Zdroj: https://www.protext.cz/zprava.php?id=36738

Každý by se chtěl cítit skvěle. I já. Snažím se o to a některé zajímavosti ohledně zdraví vám prozradím ve svých článcích.