Post-pandemická úzkost: dostaňte se po restrikcích znovu do pohody

Pandemie

Po vypuknutí pandemie a nutnosti nošení roušek, izolaci v domovech a dalších restrikcích, si nikdo nepřál nic jiného, než se vrátit do starých kolejích. Zajít si s přáteli na pivo, do kina, povídat si s ostatními spolupracovníky atd. Díky očkování se návrat k normálnímu životu jeví reálnějším. Nepříjemnou skutečnosti ale je, že někteří lidé mají od vypuknutí pandemie strach setkávat se s ostatními.

Jedná se o normální pocity

Experti na stres se shodují na tom, že je to naprosto normální. Začali jsme věřit, že respirátory nás ochrání před onemocněními, a tak když bychom nyní měli potkat někoho bez masky, může to zapůsobit na naše stresové receptory. Hned vás napadne: co když je ten člověk nemocný? Co když mě nakazí? A nemusí jít přímo o nemoc Covid-19, ale o jinou chorobu. Naučili jsme se, že každý člověk pro nás může být nebezpečný.

Covid-19

Foto: Pixabay

Dejte si na čas

Pamatujete, jak pro vás na začátku pandemie bylo nepřirozené a divné nosit masku? Váš mozek potřebuje určitý čas, aby si na novou skutečnost zvykl. Pokud tedy nyní masku můžeme sundat, znamená to změnit naučený zvyk. Někdy je kontakt s ostatními lidmi nutností (například při plnění pracovních povinností, nákupu potravin nebo návštěvy u lékaře), takže se mu nemůžeme vyhnout. A právě to může vyvolávat stres. Bude trvat určitou dobu, než se váš mozek naučí, že dávat si pozor na ostatní nyní už není tím, s čím bychom si měli dělat starosti.

Co je bezpečné?

Dalším stresorem může být to, že ve skutečnosti je pro nás obtížné odhalit, co je bezpečné a co už ne. Virus existuje jen necelé dva roky, jedná se o nový virus, o kterém stále ještě zjišťujeme nové informace. I když bylo zjištěno, že očkované osoby se mohou pohybovat bez masky uvnitř i venku, je problémem, jak takové lidi odlišit od ostatních. Kolem bezpečnosti o viru existuje ještě stále spoustu neznámých, na které je potřeba odpovědět.

Zdroj: https://www.health.com/condition/anxiety/post-pandemic-anxiety

Foto: Pixabay