Když udeří deprese nebo úzkost: Jak se proti nim bránit a které byliny pomáhají?

Statistiky Světové zdravotnické organizace (WHO) říkají, že v roce 2015 depresemi trpěly 4 % světové populace. Jedná se asi o 300 milionů osob. Není se čemu divit. Náš život je vcelku hektický, spousta lidí žije a pracuje pod velkým tlakem. Ten ostatně vyvíjí i společnost, protože po lidech chce, aby byli úspěšní, věčně mladí a štíhlí a měli tah na branku. Kdo toto všechno nezvládá, snadno upadne do chmurné nálady a jeho život opanují úzkosti. Jak z toho ven?

Jaký je rozdíl mezi depresí a obyčejným smutkem?

Pokud zažijete ve svém životě smutnou událost, vyvolá ve vás smutek. Je-li příliš hluboký a člověk si přestane užívat běžných radostí a těžko hledá smysl života, upadá do deprese. Na běžný smutek pomáhá se jít odreagovat něčím, co máte rádi – pohyb venku, hezká knížka, malování nebo jiná tvořivá činnost.

S depresí si však člověk sám neporadí a její léčba patří do rukou odborníka – psychiatra. Ten obvykle naordinuje léky. Moderní antidepresiva ze skupiny SSRI (inhibitory zpětného vychytávání serotoninu) pomáhají navodit normální náladu a zbavit člověka úzkostí i depresí. Jen je třeba počítat s tím, že nezabírají ihned, ale se zpožděním asi tří týdnů až jednoho měsíce. Neléčená deprese bohužel negativně ovlivňuje život člověka a může vést i k jeho sebevraždě.

Jak si můžete při depresi a úzkosti pomoci sami?

Je-li deprese nebo úzkost pouze mírná, je tu na pomoc bylina – třezalka tečkovaná, ať už jako nálev nebo doplňky stravy, které je možné si zakoupit v lékárně. Nesmí se však užívat současně s předepsanými antidepresivy, protože by se vzájemně rušily jejich účinky.

Naproti tomu levandule lékařská, která také při depresích pomáhá, se může užívat současně s antidepresivy jako doplňková léčba. K vnitřnímu použití existuje levandulový olej, jenž zmírňuje neklid, neposednost, zlepšuje spánek nebo zabírá při bolestech hlavy.

Pomoci může i meduňka lékařská, která snižuje stres, uvolňuje a zklidňuje, umí navodit příjemný spánek a zajišťuje dobré trávení. Užívá se obvykle ve formě meduňkového čaje.

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

Zdraví je velmi důležité. Co mu prospívá a co ne? Některé zajímavé tipy se vám pokusím nabídnout.