Káva: povzbuzující nápoj, o kterém zdaleka nevíte všechno

Káva

Káva je skvělý nápoj pro ty, kteří potřebují po ránu povzbudit. Patří mezi nejoblíbenější horké nápoje vůbec. Její vůně je zkrátka omamná. I lidé, kteří kávu nepijí, často uznávají, že vůni kávy milují. Její výhodou je také celá spousta zdravotních účinků. O nich koluje spousta článků na internetu. V tomto článku bychom se chtěli zaměřit na skutečnosti, které o tomto skvělém nápoji nejspíš nevíte.

Kávová zrna nejenom pražená

Ačkoli k nám se dostávají nejvíce kávová zrna, která jsou pražená, bezpečně bychom poznali i ta čerstvá. Málo se ví, že kávová zrna jsou plody, které jsou jedlé už v syrovém stavu. Svým vzhledem tak trochu připomínají třešně. Jejich chuť se může lišit v závislosti na tom, kde kávovník roste, jaké je okolní klima a na dalších faktorech. Všeobecně lze ale říci, že chuť čerstvých kávových zrn je sladká.

Káva

Foto: Pixabay

Legenda o prvním šálku

To, nakolik se následují legenda zakládá na pravdě, necháme na vašem posouzení. Pravdou ale je, že se jedná o vtipnou historku. Etiopský pastevec Kaldi zavedl stádo koz ke kávovníku. Ty spořádali plody stromu a začali projevovat nadbytek energie. I Kaldi tedy ochutnal plody tohoto stromu. Také on pocítil nával energie. Plody tedy přinesl islámskému mnichovi, který jejich konzumaci ale neschválil a hodil je do ohně. Vzduchem se začala šířit omamná kávová vůně. Lidé se snažili kávová zrna zachránit před ohněm a vyhrabali je. Poté je namleli, zalili vodou – a první šálek kávy byl na světě!

Káva a její nedostatek

Káva je obzvláště oblíbeným nápojem v Turecku. A to dokonce do té míry, že žena dostala právo rozvést se s manželem, který by jí nedopřával tento nápoj v dostatečném množství! I toto je ovšem pouze legenda, o jejíž pravdivosti si každý může myslet, co chce.

Kávou se můžete předávkovat

Je pravdou, že čím světlejší jsou kávová zrna, tím více kofeinu obsahují. Stav, kdy se můžete kávou předávkovat je poměrně vzácný, nicméně možné to je. V minulosti dokonce byly zaznamenány případy předávkování kofeinem. Světová zdravotnická organizace doporučuje pít maximálně 400 mg kofeinu denně. To odpovídá asi 250 ml kávy. Větší množství může způsobit zdravotní problémy, jako je bolest hlavy, zvýšená srdeční frekvence, svalový třes či nevolnost.

Zdroje info:

https://www.thedailymeal.com/drink/coffee-facts

https://www.nestle-family.com/en/article/10-things-you-didn%E2%80%99t-know-about-coffee

Foto: Pixabay