Kumkvat: Nepříliš známé ovoce, které by u vás nemělo chybět

kumquat

Chuť plodů je u kumkvatu specifická. Kombinace citronu, grapefruitu a pomeranče. Slupka je vhodná ke konzumaci, jadérka se ovšem vybírají. Může se jíst syrový, krájený a využívaná se jako ozdoba a ochucení nápojů. Kromě toho se hodí k výrobě džemů, lihu, sirupů, kandování a může se vařit nebo péci s masem.

Jak si vypěstovat kumquat svépomocí

Stejně jako ostatní citrusy je i kumkvat obtížnější k pěstování, protože ne každý může přezimovat na světle a při teplotě 5 až 10 °C. Vzhledem k tomu, že se na jaře, v závislosti na lokalitě, na konci března vynese ven na dvůr nebo do zahrady, nejlépe v říjnu, se přenese dovnitř a pěstujeme ho v květináči. Po krátkou dobu vydrží i trochu slabší mráz. Základem je najít pro něj nejslunnější a nejvzdušnější místo od jara do podzimu, rozumná je chráněná jižní, jihovýchodní nebo jihozápadní poloha. V chladnějších částech naší země ji lze pěstovat ve skleníku.

Zalévejte ji, ale až když její substrát vyschne v celém svém objemu (dívejte se na vlhkoměr). Uvnitř květináče nesmí být žádná voda. Ošetřujte hnojivem na citrusy od května do září. Řez lze provádět každoročně po sklizení plodů a jeho umístění ven. Odstraníme všechny větve visící dolů z koruny i staré větve, abyste dodali energii pro další růst. Přesazujte vždy po dvou letech do květináče o čtyři centimetry širšího.

Sbíráme plody

Plody zrají přibližně jeden rok. Sbírá se trvale, když má v závislosti na odrůdě zářivě žlutou nebo oranžovou barvu. Plody trhejte ze stromu prsty, a nemusíte používat nůžky.

Skladování úrody

Při pokojové teplotě vydrží i několik dní, v chladničce dva až čtyři týdny. Může se sušit nebo zamrazit. Případně si z nich udělejte džem, salát nebo použijte do různých receptů.

Kumquat a jeho použití v kuchyni

Foto: Pixabay

Plody jsou velké zhruba 2 až 4 cm a obsahují vitamíny – vitamin C (43,9 mg na 100 g), vitamin A – a minerální látky – draslík, vápník, hořčík.

Vyzkoušejte džem

Plody zbavte semen a nahrubo roztlučeme, přidáme želírovací cukr a necháme den odpočívat. Přidejte trochu pomerančové šťávy, přiveďte k varu a vařte asi 5 minut.

Kumquat lze použít i do jehněčího guláše

Důležité je si zapamatovat, že na 2 kg masa stačí obvykle 15 plodů. Zapracujte chutě, zalijte vodou a červeným vínem a poduste, dokud není maso jemné.

Zdroje info: irecepty.cz, izahradkar.cz

Náhledové foto: Pixabay