Kašel
26/03/2017
Kategorie: Novinky, Tipy a triky

Kašel: Jaké druhy rozlišujeme?

Spousta lidí především v chladnějším období kašle. Není se čemu divit, jelikož právě kašel představuje nejčastější obranný reflex organismu při nejrůznějších onemocněních. K jeho vyvolání dochází kvůli podráždění dýchacích cest. Prostřednictvím kašle se v podstatě lidský organismus brání a snaží se vyčistit dýchací cesty. My se v následujících řádcích zaměříme na druhy kašle. Existuje jich hned několik.

Dělení podle délky trvání

Důležitá je u kašle doba jeho trvání, podle níž jej lze rozčlenit na tři typy.

Akutní kašel

Trvá maximálně 3 týdny. Nejčastěji je doprovázen nákazou bakteriálního charakteru.

Subakutní kašel

Jeho doba trvání činí nejvýše 8 týdnů. Způsobený není bakteriální infekcí, ale jinými příčinami. Z těch se nejčastěji vyskytují chlamydie, viry, případně mykoplazmata.

Chronický kašel

Kašlete v podstatě neustále. Pak se jedná o chronickou záležitost. Tento kašel bývá vyvolán alergií anebo je typický u kuřáků.

Rozdělení podle vyvolávajících faktorů

Na vzniku kašle se podílí spousta různých faktorů. I podle nich lze kašel rozdělovat do několika kategorií. Jedná se nejčastěji o následující příčiny:

-          infekce typu chřipky, angíny, laryngitidy či zánětu průdušek,

-          průdušková aktivita, za niž mohou alergie nebo astma,

-          podrážení, jehož příčinou je vdechnutí cizího předmětu,

-          anatomické změny v oblasti průdušek,

-          onemocnění srdce,

-          plicní embolie.

Vlhký a suchý kašel

Obecně se rozlišují dva typy kašle, a to suchý a vlhký. Prvně jmenovaný je charakteristický zejména v noci a ráno. Optimální pro jeho eliminaci je především pravidelné větrání a dostatečný pitný režim. Vlhký kašel je typický virovou nákazou a užívají se při něm mukolytika, jež podpoří tvorbu hlenů.

Rádi byste se dozvěděli ještě více podrobnějších informací a znali ty správné léky na kašel? Najdete je na http://www.vicks.cz/cs-cz/pripravky-vicks/leky-na-kasel.

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *