Co škodí zubům a jak se o ně starat?

Zuby

Většina lidí nesnáší návštěvy u zubního lékaře. Bývá to kvůli tomu, že se obávají bolestivých zákroků či dokonce trhání zubů. Existuje mnoho faktorů, které stav zubů ovlivňují. Jak předcházet onemocněním zubů? A jak se o naše perličky starat?

Čím zubům ubližujeme?

Začněme základní radou. Nejdůležitější je si pravidelně čistit zuby. Každý stomatolog vám prozradí, že nejhorší co můžete pro své zuby udělat, je zanedbávání a nedůsledné čištění. Kartáček na zuby by tak měl být hlavním nástrojem k péči o naše zubní zdraví. Další důležitou věcí je návštěva dentistické ordinace. Nejlépe tak, jak každý zubař doporučuje. Tedy jednou za půl roku.

Všeho moc škodí

Výše zmíněné informace jsou samozřejmě stěžejními informacemi pro úspěšnou zubní hygienu. Je však důležité zmínit fakt, že obsedantní čištění zubů například po každém jídle, není vždy to pravé. Většina odborníků říká, že po každém jídle zubní kartáček do ruky brát nemusíme a že toto čištění je spíše zbytečností, která může stav zubů i zhoršovat. Může totiž porušovat sklovinu. Nejdůležitější je čištění večer před spaním, jelikož přes noc naše sliny neomývají zuby a bakterie mají pré.

Jak se starat

Příslušenství

Nejen špatné jídlo (cukry, kyselé věci,..), ale i technika a nástroje čištění mohou zuby zatěžovat. Potrava způsobuje zubní kaz, technika zase bolest. Kartáček by měl splňovat mnoho náležitostí. Jemnost je jedna z nich. Je to důležité z důvody dráždění dásní. Důležité pro výběr ústní vody je to, aby voda nebyla s obsahem alkoholu, který může některým bakteriím poskytovat skvělé životní prostředí pro rozklad a rozmnožování. Dobré je tyto zmíněné věci vybírat se specialisty.

Technika čištění

Správný postup je základ! Nejčastější chybou je čištění směrem dolu a nahoru. Jde o správnou techniku, avšak jen pro několik prvních předních zubů. Postraní zuby (třenové a stoličky) bychom měli čistit tak, že při proceduře různě kroužíme po zubech i dásních a nakonec setřeme nečistoty směrem dolů. Používání mezizubní nitě či kartáčku byste měli vždy konzultovat s vašim lékařem. Dále konzultujte užití elektrického kartáčku nebo třeba bělení zubů. Na zuby při tlačení také netlačte, škodí jim to. Může to způsobovat bolest zubu či paradontózu.

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

Zajímá mě vše okolo zdraví. O své zkušenosti z této oblasti se rád podělím.