Jste rozladěni, unavení a nevyspalí? Důvod vás překvapí

Nedostatek spánku

Zima je synonymem pro drsné klima s nejrůznějšími výkyvy, dešťovými přeháňkami a nižšími teplotami. Nehostinnost současného klimatu je důvodem, proč řada lidí tráví svůj volný čas doma před televizí, v teplém objetí jemné pokrývky. Přemýšleli jste při pohledu z okna o pohybu na čerstvém vzduchu? V případě, že se tak děje často, měli byste pravděpodobně vědět, že si zahráváte s komplikacemi. Udržování vzdálenosti od běžného světla a čerstvého vzduchu má ničivý vliv na vaše tělo a intelekt.

Nebezpečí, o kterém se příliš nemluví

Ukazuje se, že v porovnání s minulými epochami tráví současná populace až 90 % svého života uvnitř v tmavých a neefektivně větraných budovách, kde je oddělena od přírodních vlivů. Zjistilo se také, že kontaminace vnitřních prostor je v dnešní době mnohem vyšší než kontaminace venkovních prostor, což je skutečnost, o které není informováno 77 % lidí.

Doma je nejlíp? Opravdu?

Za špatnou kvalitou vzduchu vnitřních prostor stojí konkrétně vaření, zapalování svíček, sprchování a sušení oděvů, které přispívají ke vzniku plísní. Situaci navíc komplikují toxické látky, které se používají při výrobě některých plastových hraček, čisticích prostředků a stavebních materiálů. Výsledek? Každý člověk, který tráví mnoho hodin denně mezi čtyřmi zdmi, je vystaven vyššímu riziku astmatu a alergiím. V každém případě to může vést i k poruchám soustředění.

Milující slunce
Foto: Pixabay

Jak se chránit před nemocemi

Vitamín D je běžně spojován s prevencí u deprese, dobrou náladou a vyrovnanou psychikou, protože má koordinovaný vliv na vyplavování hormonu štěstí – serotoninu. Seznam jeho úkolů a povinností je ovšem o něco delší. Tato látka také posiluje ochranný systém organismu, přičemž snižuje pravděpodobnost vzniku některých druhů rakoviny, cukrovky a kardiovaskulárních onemocnění…

Sníte o lepších křivkách?

Jděte si pro ně do přírody! Lidé s dostatečným množstvím vitaminu D mají z velké části nižší index tělesné hmotnosti. Teda alespoň v porovnání s těmi, kteří mají vitamínu D nedostatek. Stále nemáte chuť vyklidit vyhřátou pohovku a jít se provětrat Možná vás povzbudí vyšší kvalita odpočinku.

Procházka ve sněhu
Foto: Pixabay

Sluneční svit, který vás při chůzi skutečně obklopí, má vliv na vaši cirkadiánní kadenci. Upřesněme, že je to něco jako organické hodiny, které řídí chuť k jídlu, úroveň energie a, což je nejdůležitější, denní odpočinek. A právě hojnost elektrického osvětlení v místnostech může zmást vnitřní rytmus člověka, což vede k nadváze, únavě a v neposlední řadě k nepříjemným poruchám odpočinku.

Zdroje info: femina.cz, cmhcd.cz

Náhledové foto: Pixabay