Vejce

Jsou vejce zdraví prospěšná, nebo ne?

V dávných dobách byly vejce považovány za potravinu, která má tajemnou energii a naši předci využívali vejce jako lék na nejrůznější nemoci. Nyní však nějakou dobu byla vejce kvůli obsahu cholesterolu spíše nepřítelem.  A jak je to teď?

Vejce hladinu cholesterolu nezvyšují!

Poměrně nedávno se uvádělo, že v jednom žloutku je obsaženo tolik cholesterolu, kolik by se mělo sníst za celý den. Pokrok vědců však ukázal, že cholesterol obsažený v potravě u většiny lidí cholesterol nezvyšuje. I větší spotřeba vajec ovlivňuje naši hladinu cholesterolu jen u každého čtvrtého člověka.  Další studie ukázala, že z hlediska výskytu srdečních infarktů a cévních mozkových příhod, jedno vejce denně neškodí.  Jedinou výjimkou jsou pacienti, kteří trpí cukrovkou nebo velmi vysokou hladinou cholesterolu v krvi a to 8 až 10 mmol/ l.  Ale i tito lidé si mohou dopřát jednou za týden až dvě vejce.

Výživová hodnota vajec

Z výživového hlediska jsou vejce velmi zdraví prospěšná, obsahují kvalitní bílkoviny a tuky bohaté na nenasycené mastné kyseliny. Dále vejce obsahují vitamíny A, D, K, E a vitamíny skupiny z B. Z minerálů je to pak železo, vápník, hořčík nebo fosfor. Vejce sice obsahují tolik diskutovaný cholesterol, ale zároveň obsahují fosfolipidy, které působí jako prevence kardiovaskulárních onemocnění.  Fosfolipidy můžete také užívat navíc samostatně jako doplněk stravy, protože odbourávají nejen cholesterol, ale jsou dobré i na mozek. Tento doplněk stravy najdete pod obchodním názvem Lecitin.

Jsou vejce vhodná i pro děti?

V přiměřeném množství jsou vejce, tedy jedno denně, vhodné pro jakoukoliv věkovou kategorii. Jedinou výjimkou jsou děti do jednoho roku věku, které mohou sníst jen žloutek, protože v bílku je příliš vysoký obsah bílkovin na jejich organismus.  Kvalita vaječné bílkoviny je však pro ostatní nejhodnotnější bílkovinou ze všech zdrojů bílkovin, jelikož má optimální složení aminokyselin.

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

Studentka logopedie se zájmem nejen o řeč, ale i o zdraví, přírodu,cestování, čtení knih a další. Snad texty nikoho neurazí a budou se líbit.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *