Jednoznačná znamení, že nejíte dostatek bílkovin

Bílkoviny jsou základní živinou, která do jídelníčku rozhodně patří, aby mohl celý organismus správně fungovat. Pokud jich nebudete přijímat dostatečné množství, můžete začít pozorovat některé nepříjemné příznaky s tím spojené. Na co si dát pozor a jaké množství bílkovin je pro běžného dospělého člověka optimální? To se dozvíte v tomto článku.

Touha po bílkovinách nebo cukru

Jakmile má tělo něčeho nedostatek, chce si o to říct. A to znamená, že budete pociťovat chutě na potraviny s velkým obsahem bílkovin. Paradoxně může ale nedostatek proteinů znamenat i nezvladatelné chutě na sladké potraviny plné cukru. Tělo se tak snaží opět navýšit hladinu krevního cukru, která je kvůli absenci bílkovin v jídle jako na horské dráze a po každém poklesu vyžaduje opětovné zvýšení.

Hlad, slabost a únava

Tělo si o bílkoviny bude říkat hladem, který se z klasického stavu může přeměnit až na nepříjemný vlčí hlad, kdy budete jíst, ale stejně nebudete mít dost. Průvodním znakem nedostatku bílkovin je také slabost a únava.

Ztráta svalové hmoty a zhoršená regenerace

Pokud zároveň aktivně sportujete, nebo se prostě věnujete jakémukoliv pohybu, může nedostatek bílkovin způsobit to, že se tělo bude zbavovat přebytečných svalů. Jednoduše je rozštěpí na jednotlivé aminokyseliny, které budou zrovna potřeba pro důležitější úkoly v organismu. A ztráta svalové hmoty znamená i více ochablou postavu.

Nekvalitní vlasy, kůže a nehty

Především pro ženy může být nepříjemný fakt, že nedostatek bílkovin se dříve či později projeví na kvalitě vlasů, kůže a nehtů. Vlasy budou křehké, lámavé a porostou velmi pomalu. Nehty se budou třepit, lámat a podobně na tom bude i pleť, která bude bez života.

Foto: Pixabay

Optimální množství bílkovin pro dospělého člověka

Zdravý dospělý člověk by měl ve svém jídelníčku přijmout zhruba 1-2 gramy bílkovin na jeden kilogram váhy. To znamená, že žena o hmotnosti 60 kg by měla v běžný den sníst 60 až 120 gramů bílkovin. V případě redukčního režimu za účelem shození přebytečného tuku, je možné přidat až na 2,5 gramů bílkovin na 1 kilogram tělesné váhy.

Zdroj: https://www.self.com/story/protein-deficiency#intcid=recommendations_self-verso-hp-trending_679b2d91-08b9-4dbf-b5e6-7e245c113fcf_popular4-1

Náhledové foto: Pixabay