Penízovka sametonohá čili zimní houba: jaké má zdravotní účinky

Penízovka sametonohá

Penízovka sametonohá (Flammulina velutipes) je houba, kterou snadno poznáme poměrně snadno: roste na kmenech listnatých stromů. Preferuje tlející dřevo, ale najít ji můžeme také na zcela zdravém dřevě. Má medově až oranžově zbarvené kloboučky, které dosahují šířky od tří do osmi centimetrů. Mají třeň (nohu), která je pokrytá jemnými chloupky, takže vypadá, jako by byla sametová. Starší houby mají tuto nohu zbarvenou do hnědočerné barvy, což je jedno z jejích hlavních poznávacích znamení. Díky tomu si ji nemůžete splést s žádnou jedovatou nebo nejedlou houbou.

Zdravotní účinky houby

Kromě toho, že penízovku můžeme využívat v kuchyni, poskytne nám také zajímavý zdravotní prospěch. Podle lidové medicíny můžete tuto houbu použít k posílení imunitního systému, ale také ke zmírnění projevů astmatu či alergie. Používá se taktéž jako lék proti nespavosti. Kromě toho se prokázala jako účinná proti růstu houby Helicobacter pylori, která se považuje za původce žaludečních vředů. Proto se také používá při tomto onemocnění i při onemocnění jater.

Penízovka sametonohá

Foto: Pixabay

Protirakovinné účinky

Již před padesáti lety byly zjištěny zajímavé protirakovinné účinky této houby. Izolováno bylo antibiotikum zvané flammulin, které inhibuje růst některých rakovinných buněk. V penízovce jsou ale obsaženy i další látky, které jsou zodpovědné za potlačení dělení některých rakovinných buněk. Houba je účinná zejména při léčbě a prevenci rakoviny vaječníků a prostaty.

Přírodní antibiotikum

Penízovka se vyznačuje zajímavými vlastnostmi, díky kterým dokáže bojovat s některými druhy bakterií. Poradí si například s bakteriemi zlatého stafylokoku. Kromě toho také pomáhá snižovat krevní tlak i hladinu cholesterolu v krvi. Velutin, je látka, která je v houbě obsažena. Je to poměrně důležitý objev, protože tato látka potlačuje aktivitu viru HIV-1. Je tedy možné, že penízovka bude v budoucnosti zařazena jako doplněk léčby pacientů žijících s tímto virem. Je však zapotřebí mnohem více výzkumů.

Zdroj: https://www.ireceptar.cz/vareni-a-recepty/zajimave-lecive-ucinky-zimni-houby-penizovky-sametonohe.html

Foto: Pixabay