Zdravotní účinky houby maitake: Může pomoci zlepšit vaši imunitu

Maitake

Maitake (Grifola frondosa) čili trsnatec lupenitý je houba, která je u nás poměrně vzácná. Známá je zejména pro svůj vysoký obsah vitamínu D, který je důležitý zejména v zimě, kdy nejsme tolik vystaveni slunečním paprskům. Vitamín D je důležitý pro naši imunitu, pomáhá předcházet rakovině a významnou roli hraje také ve zdraví kostí. Vzhledem k tomu, že roste v trsech, jež připomínají kudrnky beránka, v angličtině je známá také jako „ovčí hlava“. Doslovný překlad maitake z japonštiny je „tančící houba“.

Pro zdraví vašeho srdce

Maitake obsahuje polysacharidy, díky kterým můžete snížit množství nezdravého cholesterolu. Taktéž pečuje o správnou funkci tepen a celkové kardiovaskulární zdraví. S pravidelným užíváním této houby je tak spojen snížený výskyt kardiovaskulárních onemocnění. Užívat ji mohou lidé, kteří již kardiovaskulárními chorobami trpí, nebo také lidé, kteří jim chtějí předcházet.

MaitakeFoto: Freepik

Lepší imunitní odpověď organismu

Imunitní systém člověka je velice důležitý pro předcházení nejrůznějším chorobám. Čím rychleji a efektivněji organismus na daný podnět zareaguje, tím je větší pravděpodobnost, že neonemocníte. Zejména v současné době pandemie se spousta lidí zaměřuje na posilování imunitní funkce svého organismu.

Protirakovinné účinky

Beta glukan je látka, která je obsažena v houbě maitake. A právě tato látka již prošla mnoha studiemi. Ukazuje se, že dokáže velmi účinně bojovat proti rakovinným buňkám v těle. Díky tomu může působit jako léčba v boji s různými druhy rakoviny. Bohužel, studie jsou zatím na samém začátku, takže na potvrzení si budeme muset ještě počkat. Jiný druh beta glukanu (který je taktéž v houbě obsažen) je znám tím, že snižuje hladinu cukru v krvi. Díky tomu by měl být schopen pomoci bojovat proti diabetes. I zde je však zapotřebí dalších výzkumů.

Zdroj: https://www.rxlist.com

Foto: Freepik