Jaké potraviny byste měli konzumovat při menstruaci

Menstruace

Vzpomeňte si na to, jak vaše maminka nebo jiná mateřská osoba vysvětlovala, co pro vás tento čas znamená. Bylo to v mnoha ohledech trapné, ale pochopily jste, jak se vaše tělo mění, co potřebuje a jaké hygienické návyky a potřeby musíte využívat. Některé v tomto nepříjemném období neodolají oblíbeným pochoutkám – brambůrky, tyčinky a jiné.

Při nechtěné, ale někdy potřebné, návštěvě se raději obracíme ke slanému a sladkému občerstvení a rády se přejídáme. Ale tyto “ svačinky “ nejsou pro naše tělo zrovna dobré a mnohdy vedou k velkým problémům. Pokračujte ve čtení, abyste zjistily, proč byste se měly začít stravovat jinak!

Přehodnoťte své návyky

Když zažijete v práci perný den, kdy na vás křičí šéf a vaše kolegyně vás zase obviňují za své chyby, nejraději byste jim daly, co proto a zároveň utopíte vztek v něčem dobrém a tučném. A problém je na světě. Nejde jen o vznik obezity, ale i hladinu inzulínu. Sladké a slané potraviny jsou přeborníky ve vychylování rovnováhy inzulínu.

Pokud jíte příliš sacharidů, může se vám tvořit nafouklé bříško a budete hodně podrážděné. Také, když dochází k neustálému navyšování a snižování cukru v krvi, můžete pociťovat silnou únavu a nepříjemné bolesti hlavy.

Dalším problémem jsou živočišné produkty, jako jsou mléčné výrobky a oleje, protože obsahují přidávané estrogeny. Ty mohou způsobovat abnormální ztluštění děložní sliznice. Což během menstruace silně pocítíte. Během menstruace se tvoří více prostaglandinů, aby se rozložila výstelka. Jenže, čím více se prostaglandinů musí vytvořit, tím větší bolesti budete mít!

Jak si přenastavit chutě

Z milovaných chipsů a podobných pochoutek nepřejdete takřka přes noc. Ale jistě uděláte dobře, když se postupně přehoupnete k salátům. Například, když vás chytne po těžkém dni chuť na čokoládový dezert, dejte si místo toho trochu hořké čokolády. Zprvu může být opravdu náročné si přeprogramovat chutě, ale je to možné.

Během tohoto období byste se měly krotit i s konzumací alkoholu a kávy, protože tyto nápoje vás mohou silně dehydrovat. Proto je lepší dodržovat pitný režim s obyčejnou vodou. Pokud vám obyčejná voda není dobrá, přidejte do ní citrón, bobule nebo bylinky.

Káva
Foto: Pixabay

Volte správné potraviny

Ať už si to uvědomujeme nebo ne, naše tělo prochází v určitém období určitou změnou. Můžeme si pomoci nebo vše zhoršit potravinami, které jíme. Správně bychom se měly zásobit potravinami, které jsou bohaté na železo a vlákninu. Ale také se musíme soustředit na získávání vitamínu D a omega kyselin – losos, ořechy a lněné semínko.

Železo

  • Podle odborníků je opravdu důležité navyšovat hladinu železa týden před začátkem cyklu
  • Na řadu tedy přichází červené maso a listová zelenina – špenát a brokolice, fazole a čočka

Antioxidanty

  • Zásobte se bobulemi, jako jsou borůvky, ostružiny, jahody, maliny a třešně
  • Antioxidanty jsou velmi důležité při boji s nemocemi – s cukrovkou a rakovinou
  • Ale pozor na vysokou hladinu těchto látek

Vláknina

  • Vláknina je obsažená v celozrnných výrobcích, luštěninách, ořechách, ovoci a zelenině
  • Dále je obsažena v brokolici, květáku, kapustě
  • Zelenina je také velkou zásobou vlákniny, která je důležitá jako prevence proti zánětům
Fazole
Foto: Pixabay

Užívání doplňků

Mnoho žen jí málo potravin, které obsahují vitamín D a B. Proto se v těchto dnech doporučují menší dávky B-komplexu. Pomáhají hlavně ženám, které trpí změnou nálad při menstruaci. K tomu byste si měly zapsat za uši, že B – komplex pomáhá s bolestí při menstruaci.

Zdroje info: health.clevelandclinic.org, ženy.cz

Náhledové foto: Pixabay