Jak zvládnout menopauzu bez nepříjemných problémů a komplikací

Menopauza je přirozeným procesem, který začíná u žen obvykle v průměru kolem 50 let věku a znamená konec reprodukčního období. Během této fáze se v těle produkuje méně hormonů, což může mít za následek hormonální nerovnováhu a nepříjemné příznaky. Některé ženy se s těmito příznaky vyrovnávají snadno, ale pro jiné mohou být příznaky zvláště obtížné. V následujícím článku se zaměříme na způsoby, jak zvládat menopauzu a související hormonální nerovnováhu s větší lehkostí.

Zaměřte se na stravu

Změna stravy může pomoci snížit příznaky menopauzy a hormonální nerovnováhy. Je důležité jíst vyváženou stravu bohatou na zeleninu, ovoce, celozrnné výrobky, nízkotučné bílkoviny a zdravé tuky. Je také důležité snižovat konzumaci kofeinu, alkoholu a cukru, které mohou zhoršovat příznaky menopauzy. Zkuste se zaměřit i na případné potravinové intolerance, které mohou být způsobené nesnášenlivostí některých potravin či látek. Na vyváženém a kvalitním jídelníčku velice záleží. Konkrétně především na dostatečném příjmu vápníku či omega 3 mastných kyselin.

Nepodceňujte fyzickou aktivitu

Pravidelná fyzická aktivita může pomoci zlepšit celkové zdraví a snížit příznaky menopauzy. Kardiovaskulární cvičení, jako je chůze, plavání nebo jízda na kole, mohou pomoci snížit riziko srdečních chorob, které se v této fázi života zvyšují. Fyzická aktivita také může pomoci snížit stres, který může zhoršovat příznaky menopauzy.

Foto: Unsplash

Zařaďte doplňky stravy, které mohou pomoci s hormonální rovnováhou

Existuje řada přírodních prostředků, které mohou pomoci snížit příznaky menopauzy. Patří sem například bylinné čaje, doplňky stravy s rostlinnými hormony, vitamíny a minerály. Dále existují doplňky stravy s bylinami, jako jsou například řebříček, echinacea a konopí, které mohou pomoci snížit příznaky menopauzy. Z hlediska úpravy hormonální hladiny se doporučuje například  také maca peruánská. Při výběru doplňků stravy však buďte opatrní a případnou volbu raději konzultujte s lékařem či odborníkem, který vám doporučí ideální řešení bez případných nežádoucích účinků a interakcí s léky.

Zdroj: https://www.webmd.com/menopause/ss/slideshow-10-ways-to-deal-with-menopause-symptoms a https://www.healthline.com/nutrition/11-natural-menopause-tips

Náhledové foto: Unsplash