Nadměrné říhání není bez příčin. Tipy, jak se ho zbavit

Říhání

Říhání jako takové není zdravotním problémem. Jedná se o způsob, jakým se náš žaludek zbavuje přebytečného vzduchu, aby pracoval tak, jak má. Při každém soustu, které spolkneme, totiž současně spolkneme také trochu vzduchu. A toho je zapotřebí se zbavit, aby nás netlačil v trávicím systému. Na vzduch v žaludku jsou citlivá zejména miminka, která se ještě sama nepřevalují. U nich totiž nemusí docházet k samovolnému úniku vzduchu z žaludku a ten je tlačí a způsobuje jim bolesti bříška. Proto dáváme miminka po najedení odříhnout.

Říhání je běžné

I když říhání považujeme za neslušné, jedná se o naprosto běžnou součást našeho života. Obvykle přichází po jídle. Každý člověk je jiný – někdo říhá více, jiný méně. Někdo má žaludek větší a také lepší schopnost absorbovat plyny, a to pak znamená, že takový člověk říhá méně. Podle lékařů je až 30 říhnutí za den považováno za naprosto normální. Nadměrné říhání nemusí být způsobeno nemocí, ale také návyky, které máme. Více říhají lidé, kteří často žvýkají žvýkačky nebo pijí sycené nápoje. Níže uvádíme další možné příčiny nadměrného říhání.

Krkání

Foto: Pixabay

Příliš těžké jídlo

Tučné jídlo, máta, čokoláda, káva a také alkohol mohou způsobit, že dojde k uvolnění svalu, který udržuje žaludek „uzavřený“. Díky tomu tak mohou plyny ze žaludku unikat snadněji, což vede k častějšímu říhání. Tento jev je někdy doprovázen pálením žáhy, protože spolu s plynem se ze žaludku dostávají také žaludeční šťávy, které potravu tráví.

Těhotenství

Ženy, které jsou těhotné, více říhají. V jejich těle dochází k větší produkci progesteronu, který uvolňují jícnový svěrač. Takže i ženy v raném stádiu těhotenství mohou více říhat. Čím je těhotenství starší, tím je plod větší. Tlačí tak na žaludek víc a víc, což může způsobit ještě častější říhání (a pálení žáhy).

Žaludeční vředy

Žaludeční vředy se nachází na sliznici žaludku. Přebytečná kyselina v žaludku je příčinou nadměrného říhání zejména po jídle. U žaludečních vředů můžete po jídle zaznamenat také pálení žáhy, nadýmání a nevolnost.

Bakterie ve střevě

Problémem může být nedostatečné množství bakterií ve střevě (například v důsledku užívání antibiotik), ale také jejich nadměrné množství. Oba stavy vedou k nadměrnému říhaní. Pokud nemáte dostatek prospěšných bakterií, potraviny nemusí být tráveny a vstřebávány ideálně. Nadměrné množství bakterií zase produkuje příliš mnoho plynu. Příliš mnoho bakterií v tenkém střevě je poměrně vzácný problém, který je doprovázen bolestmi břicha, zácpou nebo průjmem, špatným trávením, úbytkem hmotnosti a pálením žáhy.

Zdroje info:

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5369716/

https://www.womenshealthmag.com/health/a19924614/excessive-burping-symptoms/

Foto: Pixabay