Regenerace mloků: Už se o ní podařilo zjistit vše

Mlok

Pokusy s mloky dokázaly, že jim poškozené orgány dorostly i víckrát po sobě. Dokonce orgány fungovaly stejně dobře jako ty předchozí. Kdybychom mohli převzít jejich schopnosti, dokázali bychom se uzdravovat mnohem lépe.

Záhadné uzdravování

Dokonce se zjistilo, že u mloka trvalo uzdravení pouhé čtyři týdny poškozeného mozku, tak jak to bývá u Parkinsonovy nemoci. Jejich dorůstající končetiny a uzdravující se orgány jsou sice lístkem pro lepší život, ale má to i své nedostatky. Takový extrakt z dorůstající končetiny může u savců způsobit vývojovou zpátečku. Svalová vlákna se mění hned na jednotlivé buňky, z jejichž splynutí vlákno původně vznikalo.

Mloci využívají molekulární mechanismy namísto specifických buněk, jako máme my lidé (fibroblasty), které nám pomáhají „opravovat“ rány. Jejich kmenové buňky se věnují nejen regeneraci, ale také reagují na signály z poranění. Například, když dojde k amputaci končetiny mloka, začne se jeho končetina vyvíjet od nuly.

3D zobrazovací metoda

Využívání této metody je velice oblíbené, ale nikdo s ní neuměl řádně zacházet. Díky jedné diplomové práci však došlo ke zlomu, díky kterému biologové mohou pokračovat v bádání. 3D zobrazovací technologie pomohla nyní objasnit regenerační schopnosti mloků nebo formování obličeje u obratlovců.

Budoucnost lidstva?

S jistotou nikdo nemůže říci, zda můžeme, kdy doufat, že by se podařilo jejich buňky použít u nás. Ale doufat můžeme. Znalosti, které se díky 3D zobrazovací metodě vynořili, mohou vědci zužitkovat k rekonstrukci tkání pro dospělé, které by nahradily ty poškozené. Mohli by takto pomoci lidem, kteří utrpí poškození tkáně v důsledku spálenin nebo jiných poranění.

Mlok 1
Foto: Pixabay

Obojživelné zvíře má teoreticky potenciál najít nové cesty ke zlepšení způsobu, jak se dnes léčí lidé. Bohužel se setkáváme s čím dál horšími zraněními, které jsou mnohdy fatální a zničí lidem život. Mnozí už nemohou pracovat, chodit, nebo jsou vázání na vozík či jsou z nich ležáci. Pro ně by to byla opravdová spása…

Zdroje info: pozitivnizpravy.cz, zive.cz, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6679358/

Náhledové foto: Pixabay