Jak zpracovat úrodu dýní pro zachování nejvíce vitamínů

Časné podzimní měsíce jsou plné zpracovávání nejrůznějších druhů zeleniny ze zahrádky. Mezi podzimní stálice rozhodně patří oblíbené dýnědýně. Ty jsou bohaté na celou řadu vitamínů a minerálních látek, což je však možné nevhodným zpracováním nebo skladováním negativně ovlivnit. Jak to tedy udělat, aby si úroda dýní zachovala nejlepší obsah prospěšných látek i po několika měsících od sebrání z pozemku? To se dozvíte v tomto článku.

Zpracujte dužinu i semínka

Častou chybou při zpracování dýně je vyhození semínek a využití pouze šťavnaté zeleniny. Přitom právě v semenech se ukrývá téměř nekonečné množství minerálních látek. Konkrétně se jedná například o zinek, selen, fosfor nebo vitamín E. Uložení semínek na později je naštěstí velmi jednoduché. Stačí je usušit. A to buď na vzduchu nebo pomocí sušičky. Základem však je důkladné očištění semen od zbytků dužiny, které by se mohla během procesu sušení začít kazit.

Zamražení nebo zavaření

Mezi snadné, jednoduché a poměrně šetrné způsoby, jak si uchovat dýně na pozdější použití, je zamražení. Takto můžete uložit připravené pyré nebo rovnou syrovou dýni nakrájenou na kostičky. Skvěle se bude hodit pro přípravu polévek nebo k masu. Dalším způsobem je zavaření, kdy si vytvoříte pyré. Při optimální sterilizaci je možné sklenice s dýňovým pyré skladovat i v běžné spíži nebo skříni. Takto připravený základ opět využijete do omáček, polévek a podobně. Zkusit můžete také nakládenou dýni nakrájenou na kostičky a zavařenou do sklenic. I ta bude vhodná pro další zpracování.

Foto: Pixabay

Uskladnění ve vhodných podmínkách

Výborným způsobem, jak zachováte opravdu maximum vitamínů a prospěšných látek je uskladnění. Zdravé, čisté a plně zralé plody jsou vhodné i na delší skladování, kdy mohou vydržet několik měsíců. Ideální je takové místo, kde není příliš velká vlhkost a teplota se zde pohybuje zhruba kolem 10 stupňů.

Zdroj: https://lifesimplified.gorenje.com/cz/katerinin-dynovy-pruvodce-jake-dyne-pestovat-a-jak-je-zpracovat/ a https://fresh.iprima.cz/jak-na-to-tipy-a-triky-v-kuchyni/dyne-jak-zpracovat-urodu-a-uchovat-je-do-zasoby

Náhledové foto: Pixabay