Hořká čokoláda při hubnutí? Kdy si ji můžete dopřát

Hořká čokoláda

Hořká čokoláda: zatímco někteří ji používají pouze v případě nouze, jiní ji milují. Pokud si chcete pochutnat na opravdu kvalitní čokoládě, měli byste sledovat obsah kakaa. Minimální množství, které byste měli požadovat, je 50 %. Čím více kakaa čokoláda obsahuje, tím je zdravější. Například bílá čokoláda neobsahuje kakao, takže má málo cenných složek.

Kvalitní hořká čokoláda

Kromě kakaa by měla hořká čokoláda obsahovat kakaové máslo a cukr (pozor na glukózo-fruktózový sirup). Povrch čokolády má být hladký, a když ji rozbijete, musí praskat. Šedý povlak znamená špatný způsob skladování. Tuto čokoládu už nejezte. Při nákupu se dívejte na neporušenost obalu a kontrolujte také datum spotřeby.

Čokoláda

Foto: Pixabay

Pomáhá hořká čokoláda s hubnutím?

Odpověď není jednoznačná. Hořká čokoláda obsahuje celou řadu prospěšných vlastností. Pokud sladíte kávu, zkuste si ji ochutit kostkami hořké čokolády namísto cukru. Dejte si ale pozor. Hořká čokoláda obsahuje poměrně velké množství kalorií: na 100 g je to 500 kcal. Takže i když je kvalitní, stále ještě bychom ji měli považovat za sladidlo. Pokud se snažíte udržet si váhu nebo zhubnout, nepřehánějte to se snědeným množstvím.

Zdravotní přínosy hořké čokolády

Jaké přínosy můžeme od hořké čokolády očekávat?

  • Antioxidační působení (neutralizace volných radikálů, snížení rizika krevních sraženin a aterosklerózy).
  • Zlepšení nálady.
  • Snižuje hyperaktivitu (díky obsahu hořčíku).
  • Zmírňuje příznaky premenstruačního syndromu.
  • Příznivě ovlivňuje činnost srdce (díky obsahu draslíku).
  • Podporuje zdraví kostí a zubů (díky fosforu a vápníku).
  • Stimuluje nervový systém.

Nezapomeňte ale, že hořká čokoláda obsahuje kofein, takže bychom ji neměli jíst před spánkem, protože může narušovat usínání nebo spánek. Také myslete na to, že ve 100 g čokolády je obsaženo asi 60 g cukrů a 30 g tuku.

Zdroje info:

https://www.healthline.com/nutrition/7-health-benefits-dark-chocolate

https://www.rodzinazdrowia.pl/gorzka-czekolada-dlaczego-warto-ja-spozywac

Foto: Pixabay