Běhání

Jak začít s běháním?

Mnoho lidí se do věcí pouští skutečně s velkým odhodláním, ale stejně rychle je nadšení zase opustí. Stejně to bývá i s běháním, kdy po prvních dvou uběhnutých kilometrech to vzdávají s bolestmi svalů. Je třeba si uvědomit, že tělo není na podobné šoky připravené a je lepší si dát čas a svůj cíl rozvrhnout do delšího časového horizontu. U běhání jsou stěžejní první dva až tři týdny, po nich už byste měli vidět výsledky. A jak si první tři týdny rozvrhnout?

Začněte zlehka

První týden byste měli začít zlehka, rozhodně neběhat každý den.  Nejlepší je určit si tři dny, kdy máte čas a vyběhněte na krátký úsek, který bude mít jen 2 až 2,5 kilometru. Zároveň se nesnažte závodit, čím pomaleji budete běhat, tím víc vydržíte.  Pokud se vám ze začátku nepodaří uběhnout trasu na jednou, vůbec nevadí. Spousta lidí ze začátku prokládá běh chůzí.

Postupné zvyšování obtížnosti

Postupné přidávání kilometrů nebo častějších dávek běhu za týden, je skvělé. Myslete jen na to, že nemusíte přidávat kilometry navíc, protože se chcete posunout a protože začal další týden.  Přidávejte až ve chvíli, kdy cítíte, že současné nastavení trasy bez problémů zvládáte. Postup je však individuální, někdo se k další úrovni propracovává týden, někdo měsíc, ale ani jedna variant není špatně.  Vždy dejte na své tělo, to vám vždy řekne, jak na tom jste.

Běžecké aplikace a nové trasy

Pro větší přehled délky vaší trasy jsou skvělé běžecké aplikace, které si nainstalujete do telefonu. Aplikace často informují i o vaší fyzické kondici a vy tak můžete vidět, jak se každým dalším během zlepšujete. Dobré je také trasy střídat a nalézat trasy nové.  Při poznávání nových tras, vás bude běhání více bavit.  Někomu vyhovuje při běhu i hudba, protože vás udržuje v určitém tempu. Pokud však máte radši ticho a kochání se přírodou, sluchátka mít nemusíte, jen proto, že je to ‘‘moderní‘‘.

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

Studentka logopedie se zájmem nejen o řeč, ale i o zdraví, přírodu,cestování, čtení knih a další. Snad texty nikoho neurazí a budou se líbit.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *