krevní tlak
05/09/2014
Kategorie: Novinky, Tipy a triky

Jak snížit vysoký tlak

Vysoký tlak neboli hypertenze je jednou z častých kardiovaskulárních nemocí, které je v dnešní době velmi rozšířené, proto je řazeno mezi civilizační choroby. Hypertenze v počátečních stádiích nemá téměř žádné příznaky, lidé nevědí, že trpí touto chorobou a neléčí se. Vysoký krevní tlak bývá častou příčinou úmrtí. Opakem hypertenze je hypotenze neboli nízký krevní tlak, o tom ale až příště. Přečtěte si, jaké jsou příčiny, příznaky a projevy vysokého krevního tlaku a jak se léčí.

Hypertenze neboli vysoký krevní tlak

Hodnoty ideálního tlaku jsou u dospělých 120/80 mmHg. Hypertenze je stav, kdy je krevní tlak delší dobu, nebo opakovaně zvýšen nad hodnotu 140/90 mmHg. U diabetiků je hodnota vysokého krevního tlaku již nad 130/90 mmHg. Hodnotu krevního tlaku zjistí lékař meřičem krevního tlaku neboli tonometrem. První číslo je důležitější a označuje tlak, který vzniká při srdečním stahu. Odborně se nazývá systolický tlak. Druhá hodnota je nižší a zaznamenává se při uvolnění srdečního svalu. Odborně se nazývá diastolický tlak.

Vysoký krevní tlak – příčiny

Existují dva druhy hypertenze. Primární hypertenze se vyskytuje častěji u většiny hypertoniků, ale příčiny nejsou objasněny. Předpokládá se, že způsobujícími rizikovými faktory jsou obezita, nadměrné solení, nadměrný a dlouhodobý stres, kouření, konzumace alkoholu ve větší míře, nedostatek pohybu a samozřejmě genetické předpoklady. U druhé, sekundární hypertenze je příčina známá. Je způsobena jiným, základním onemocněním a pouze ho doprovází. Sekundární prevence doprovází ledvinné či hormonální choroby.

Vysoký krevní tlak – příznaky a léčba

V počátečním stádiu není krevní tlak příliš zvýšen. Lidé nemají žádné obtíže, a proto se neléčí. Mezi první projevy můžeme zařadit únavu a bolest hlavy, časté jsou také poruchy spánku. Nemoc má tři stádia. První stádium je bezpříznakové mimo vysoký krevní tlak. V druhém stádiu nastávají aterosklerotické změny na tepnách, které odhalí ECHO, RTG a EKG. Ve třetím stádiu dochází k poškození jednotlivých orgánů a jejich zhoršené funkci a tepny jsou postiženy aterosklerotickými změnami. Často vzniká ischemická choroba periferních tepen dolních končetin. Cílem léčby je upravit krevní tlak. Trpíte-li nadváhou, budete muset zhubnout. Nezbytné bude omezení příjmu soli. Omezte uzeniny, slané sýry, instantní jídla, chipsy. Živočišné tuky nahraďte rostlinnými. Dále také omezte konzumaci alkoholu, kofeinu a energetických nápojů. Do jídelníčku zařaďte dostatek čerstvého ovoce a zeleniny. Vyhněte se stresu. To jsou důležitá režimová opatření. Samozřejmostí je také medikace a to v případě, kdy hodnota systolického krevního tlaku překročí 160 mmHg. Léky na vysoký krevní tlak vám předepíše lékař, pod jehož dohledem při hypertenzi musíte být.

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *