Běh

Jak se obléci k běhu

Běhaní – fenomén posledních let. Tato kratochvíle se stala masovou záležitostí a postupem a začíná být synonymem pro zdraví pohyb a životní styl. Začátečníci však v některých případech běhání podceňují. Všeobecně se jeví běh jako zábava či sport, ke kterému nic nepotřebujeme. Opak je však pravdou! Při horším počasí či jiných podmínkách se více ukazují výhody správného výběru obuvi, oblečení a příslušenství.

Neprochladněte!

V dny, kdy je teplota velmi nízká, se stává, že běžci posilují své outfity, aby jim nebyla zima. To je v pořádku. Uchovat teplo a neprochladnout je velmi důležité. Měli byste se však řídit zásadou vrstev. Vždy je lepší, když máte na sově spíše lehčí oblečení, ale v několika vrstvách. Zdá se tedy nelogické pořizovat extrémně těžké a teplé kusy. Navíc pokud máme tyto vrstvy na sobě, můžeme snáze regulovat naši teplotu. První vrstva by měla obsahovat kraťasy či lehké kalhoty a tričko. Druhá pak mikinu a svrchní kalhoty na běhání. Poslední vrstva je tvořena bunda.

Jak se oblékat podle počasí.

S oblečením na běhání nám pomůže jedno pravidlo. Oblečte se vždy tak, jako by bylo venku o deset stupňů více, než doopravdy je. Po počátečním pocitu chladu se zahřejete. Pokud venku prší, není to důvod běh odvolat. Je však důležité zvolit bundu z vodotěsného materiálu, která bude zároveň odvádět teplo. Vhodné jsou všelijaké funkční materiály s takovými vlastnostmi. Pokud vám voda nevadí, poslechněte radu některých běžců. Ti říkají, že někdy je lepší jít bez bundy s vědomím, že doběhnete mokří.

Které oblečení nakupovat

Boty na běhání, Kalhoty, nepromokavá teplo odvádějící bunda. To vše jsou věci, na kterých se nevyplatí šetřit. Kupování levného a málo kvalitního příslušenství je riskem. V kritických podmínkách se musíte na své vybavení spolehnout, takže není třeba kupovat nejlevnější varianty. Dalším problémem může být to, že koupené zboží není primárně určené k běhání. Je to chyba! U oblečení musíte mít jistotu, že se v nich bude i dobře běhat a jinak pohybovat. Jen funkčnost nestačí. Mezi významné a renomované značky zboží pro běh a sport patří Asics, Inov-8, Addidas, Nike či Craft.

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

Zajímá mě vše okolo zdraví. O své zkušenosti z této oblasti se rád podělím.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *