Jak se na vašem zdraví projeví nedostatek tuku? Mohou vám padat vlasy, bolet svaly nebo se objeví neplodnost

O nadbytečném množství tuku, který konzumujeme, byla už napsána spousta textu. I výživoví poradci upozorňují na to, že je třeba spotřebu tuku omezit, pokud člověk nechce mít nadváhu, být obézní nebo mít problémy s játry. Ale co s tělem udělá, když je tuku naopak nedostatek. Víte to?

Proč není možné tuky z jídelníčku zcela vynechat

Tuk společně s bílkovinami a sacharidy tvoří základní živiny, bez kterých se lidské tělo neobejde. Neznamená to tedy, že ho zcela ze svého jídelníčku vyloučíte a budete si myslet, jak nyní budete zdraví. Tuk se totiž podílí na řadě fyziologických procesů v organismu. Pomáhá absorbovat vitamíny – A, D, E a K, jež jsou v tucích rozpustné. Tuk také podporuje růst buněk a zdraví mozku a očí. Esenciální mastné kyseliny hrají důležitou úlohu při hojení ran. Tuky pomáhají při tvorbě pohlavních hormonů testosteronu a estrogenu. A nesmíme zapomínat i na to, že tuky jsou zdrojem energie.

Kdo nejvíce trpí nedostatkem tuků

Při pestrém a vyváženém jídelníčku člověk obvykle nedostatkem tuků netrpí. Existují ale choroby, v důsledku kterých může docházet k tomu, že tuky v organismu chybějí. Jedná se zejména o poruchy příjmu potravy, zánětlivé onemocnění střev, cystickou fibrózu, pankreatickou nedostatečnost. Pokud tuky v těle nejsou ve správném množstvím, některé biologické procesy nemusejí fungovat tak, jak by měly.

Foto: Pixabay

Jaké je riziko nedostatku tuků v organismu

Vzhledem k tomu, že tuky se podílejí na vstřebávání vitamínů, je celkem logické, když je tuků v těle nedostatek, že mu budu chybět i vitamíny. Z toho pak vznikají nemoci, ke kterým patří například šeroslepost, neplodnost, oteklé dásně, suché vlasy, deprese, bolesti svalů či krevní sraženiny pod nehty. Mohou začít vypadávat vlasy, dochází k časté nemocnosti, protože imunitní systém je oslabený a na člověka se chytá kdejaký virus či bacil.

Které zdroje tuků jsou nejzdravější

Pokud člověku tuky v potravě chybějí, neznamená to, že je bude doplňovat pečeným bůčkem, chlebem se sádlem nebo vařeným ovarem. Jsou mnohem prospěšnější varianty. Zde se nabízejí hlavně olivy a olivový olej, ořechy a semena, tučné ryby a rybí tuk a avokádo.

Zdroj: https://www.healthline.com/health/fat-deficiency

Náhledové foto: Pixabay

Zdraví je velmi důležité. Co mu prospívá a co ne? Některé zajímavé tipy se vám pokusím nabídnout.