Bakterie, které se nachází v pitné vodě: důvod k obavám

Voda

Bakterie jsou všude kolem nás, jen si jejich přítomnost většinou neuvědomuje. Důvodem může být to, že tyto bakterie jsou pouhým okem neviditelné. Ne všechny jsou pro nás škodlivé. Typickým příkladem těch, které jsou pro naši existenci naopak velice důležité, jsou bakterie žijící ve střevech. Existují ale i takové bakterie, které u nás mohou vyvolat závažná onemocnění. Některé z nich se nachází dokonce v pitné vodě. Jaké bakterie byly v minulosti v pitné vodě objeveny?

Escherichia Coli

Jedná se o jeden z nejznámějších typů bakterií vůbec. E. Coli, jak ji někdy zkráceně nazýváme, se může běžně nacházet v pitných vodách oblastí rozvojových zemí. Tuto bakterii můžete vypít nebo zkonzumovat prostřednictvím ovoce a zeleniny například v Egyptě. A tak se můžete těšit na typické projevy „faraonovy pomsty“. Mezi ně patří nevolnost, křeče v břiše a ve střevech, bolesti břicha, zvracení a průjem. Po požití kontaminované vody můžete příznaky pocítit za jeden až osm dní.

Voda

Foto: Pixabay

Campylobacter Jejuni

Tento typ bakterie je jednou z nejčastějších příčin, proč Evropané pociťují příznaky spojené s otravou jídla. Po její konzumaci můžete příznaky, jako jsou nevolnost, křeče a bolesti břicha, průjem a horečka, očekávat do dvou až deseti dnů.

Hepatitida A

Spousta lidí považuje toto onemocnění za virové. Pravdou je, že původcem této choroby jsou z velké většiny skutečně viry. Tato nemoc může být ale způsobena také bakteriemi, které se nachází v pitné vodě. Mezi typické příznaky pak patří tmavě zbarvená moč, žlutá kůže nebo oční bělmo, horečka, bolest žaludku a únava. Poté, co vir nebo bakterie hepatitidy A vstoupí do vašeho těla, může trvat až 28 dní, než se objeví první příznaky.

Giardia Lamblia

Ve skutečnosti se nejedná o bakterii, ale parazita. Ten může způsobit giardiózu. Mezi příznaky patří nevolnosti, křeče, plynatost a průjem. Inkubační doba je asi dva týdny. Tato nemoc se může projevit také u vašich domácích mazlíčků.

Salmonela

Salmonella je také poměrně známým patogenem. To však neznamená, že bychom ji mohli brát na lehkou váhu. Může způsobit takové příznaky, jako je horečka, zimnice, průjem, bolesti břicha a bolesti hlavy. Salmonella kontaminuje vodu a potraviny a příznaky se objevují jeden až tři dny po konzumaci.

Legionella Pneumophila

Pozornost si zaslouží také Legionella pneumophila, která je původcem bakteriální infekce legionelózy (čili legionářské nemoci). Tato bakterie postihuje zejména dýchací cesty. Typickými projevy jsou horečka, dušnost, kašel a bolesti svalů. Jedná se o závažné onemocnění, jehož léčba obvykle probíhá v nemocnici. V některých případech může dokonce končit smrtí.

Zdroj: https://www.novatx.com/antimicrobial-testing/7-examples-of-harmful-bacteria-found-in-water/

Foto: Pixabay