Jaké příznaky mohou ukazovat na nedostatečnou funkci štítné žlázy

Štítná žláza je orgán, který produkuje hned několik různých hormonů. Jeho správné fungování je tak pro celý organismus naprosto zásadní. Produkované hormony štítné žlázy totiž ovlivňují metabolismus, tělesnou teplotu nebo to, jakou pociťujeme hladinu energie. Rozpoznat, že se něco děje přitom není příliš jednoduché. Příznaky jsou mnohdy nejasné a mohou mít i jiné příčiny. Důraznější podezření pojměte ve chvíli, kdy pozorujete hned několik příznaků ukazujících na nedostatečnou funkci štítné žlázy.

Únava, pocit chladu a depresivní myšlenky

Nedostatečné funkce štítné žlázy se projevuje například silnou únavou, která trvá víceméně pořád a nemá jasný důvod. Zkrátka se i po ránu po dostatečně dlouhém spánku cítíte bez energie a nic se vám nechce. Dalším problémem je špatné tolerování nízkých teplot. Tělo se totiž bez nedostatku hormonů ze štítné žlázy nedokáže vybudit k aktivnímu zahřívání se. Objevovat se mohou také depresivní myšlenky, které mohou při dlouhodobém neléčeném problému sklouznout až přímo k depresi.

Zácpa, přibývání na váze a otoky obličeje

Mezi další příznaky nedostatečné funkce štítné žlázy patří zácpa a problémy s trávením. Jedním z častých problémů je přibírání na váze bez zjevného důvodu. Tělo totiž nedokáže efektivně hospodařit s přijatou energií, což se projevuje mimo jiné právě nadměrných přibíráním i přesto, že jíte naprosto normálně. K tomu všemu se navíc mohou přidat otoky obličeje, bolest svalů nebo silná a nepravidelná menstruace.

Foto: Pixabay

Jak si ověřit, že štítná žláza opravdu nepracuje dostatečně?

Pro správnou diagnózu toho, jestli vaše štítná žláza opravdu produkuje málo hormonů, nebo některý dokonce nevyrábí vůbec, jsou nutné krevní testy. Vás obvodní lékař připraví odběr krve, u kterého vyznačí, že je potřeba testovat především na přítomnost tyroxinu a hormonu stimulujícího štítnou žlázu. V některých případech se může podařit zachytit problém v časném stádiu a nastavit tak optimální léčbu ještě před rozvinutím některých nepříjemných příznaků.

Zdroj: https://www.health.com/condition/thyroid/hypothyroidism

Náhledové foto: Pixabay