Jaké známe druhy ženšenu? Typy, který ženšen je ten nejzdravější

Ženšen

Kořen ženšenu je považován za jeden z nejzdravějších druhů adaptogenů. V tradiční čínské medicíně je v důležitosti mezi prvními. Posiluje imunitní i adaptogenní systém, lidé jej využívají jako afrodiziakum i v boji proti stresu. Mnohé kultury si byly těchto velice zajímavých a silných účinků vědomi, a tak není divu, že se jedná o jednu z nejuznávanějších bylin na celém světě. Bohužel není snadné ženšen vypěstovat – vyžaduje specifické podmínky a trvá dlouho, než vyroste natolik, aby mohla být možná sklizeň. Proto jsme odkázání zejména na asijské dodavatele.

Druhy ženšenu

Na světě existuje více než 20 druhů různých druhů ženšenu, které se obvykle vyskytují na severní polokouli. Ne všechny mají tak silné účinky, jako ženšen pravý (Panax ginseng). Právě ten se považuje za nejkvalitnější ze všech ženšenů. Je ale také nejdražší, a tak se v současné době můžeme setkat i s doplňky stravy, které se deklarují jako ženšen, nejedná se ale o ženšen pravý.

Ženšen

Foto: Pixabay

Sibiřský ženšen

Latinsky Eleutherococcus senticosus, česky pak eleuterokok ostnatý. Nejedná se o typického zástupce patřící mezi stejné druhy, jako ženšen, má však podobné účinky. Je levnější záležitostí, a navzdory tomu, že není natolik silný, jako ženšen pravý, je poměrně oblíbený. Sibiřský ženšen je vhodný zejména pro posílení fyzické i duševní výkonnosti člověka. Je prospěšný také pro práci centrálního nervového systému.

Korejský ženšen

Někdy je nazýván také jako červený ženšen, a to právě pro svou typickou červenou barvou kořene. Jedná se o druh ženšenu, který je také velmi oblíbený. Podílí se zejména na zvýšení vitality a zlepšení průtoku krve. Podporuje imunitu a působí příznivě také pro zdraví srdce (zejména proto, že stimuluje krevní tlak, hladinu cukru v krvi a také počet červených krvinek).

Indický ženšen

Vitánie snodárná (Withania somnifera) neboli indický ženšen není typickým druhem ženšenu. Nicméně i on se může pochlubit velmi silnými a podobnými účinky, jako pravý ženšen. Indický ženšen patří mezi adaptogeny a je důležitou součástí tradiční indické medicíny – Ájurvédy.

Severoamerický ženšen

Latinský název této rostliny zní Panax quinquefolius, známý je také jako pětilistý ženšen. Vyskytuje se ve Spojených státech amerických a v Kanadě. Jedná se o odrůdu čínského ženšenu pravého.

Zdroj: https://www.cefarm24.pl/czytelnia/produkty/zen-szen-wlasciwosci-i-zastosowania-na-co-pomaga-zen-szen/

Foto: Pixabay