Cordyceps: zázračná houba s mimořádnými účinky

Cordyceps

Cordyceps sinensis, houba, kterou známe také pod označením housenice čínská, patří mezi nejznámější čínské rostliny. V Evropě a Americe ale získala pozornost teprve v posledních několika desetiletích. Cordyceps je považována za léčivou houbu, která zvyšuje energii, stimuluje imunitní systém a působí jako celkové tonikum do těla. Je součástí tradiční čínské lidové medicíny již celá staletí.

Unikátní způsob množení

Kromě svých léčivých účinků na lidské zdraví, je cordyceps známá také díky jedinečnému způsobu své reprodukce. Vyvíjí se uvnitř hmyzích larev, usmrcuje a mumifikuje zbytky, než se vynoří ze země jako plodnice. Cordyceps sinensis je jen jeden druh tohoto rodu. Všechny druhy jsou paraziti. Tento druh se vyskytuje pouze na tibetské náhorní plošině. Ostatní druhy Cordyceps rostou po celém světě, zejména v Asii ve vlhkých tropických lesích. Speciálně se živí larvami několika druhů můry rodu Thitarodes.

Cordyceps_sinensis

Foto: Nicolas Merky https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Cordyceps_sinensis.jpg

Zdravotní účinky této houby

Mezi nejznámější zdravotní účinky této houby patří následující:

  • Redukce cholesterolu.
  • Stimulace imunitního systému.
  • Rychlejší zotavení z bronchitidy a onemocnění dýchacích cest.
  • Zvýšená účinnost a výdrž oběhového systému.
  • Protinádorové vlastnosti.
  • Ochrana jater a zvýšené zotavení z chemoterapie.
  • Zvýšení sexuální potence.
  • Obecný adaptogen, což má za následek větší energii, sílu a výdrž.

Jak mohu cordyceps užívat?

Pokud vás zaujaly zdravotní přínosy, které pravidelná konzumace této houby poskytuje, pak se možná ptáte, kde se dá cordyceps sehnat. U nás se vyskytuje zejména ve formě doplňků stravy (nejčastěji ve formě kapslí či prášku). Je široce dostupná jak v lékárnách, tak také na internetových obchodech. Cordyceps, který se používá do doplňků stravy, může být speciálně vyvinut v laboratořích, nebo nasbírán právě na tibetské plošině (v tomto případě je doplněk stravy o dost dražší).

Zdroje info: strankycinskemediciny.cz, poradnazdravi.cz

Náhledové foto: L. Shyamal https://commons.wikimedia.org/wiki/File:CordycepsSinensis.jpg