Předčasná ejakulace důvodem mnohých rozchodů. Naštěstí se dá léčit

Předčasná ejakulace

Předčasná ejakulace je poměrně běžným problémem, který postihuje 30 až 40 % všech mužů. Za předčasnou ejakulaci se považuje stav, kdy muž vyvrcholí (ejakuluje) dříve, než by si to on nebo jeho partnerka přáli. Velmi často k němu dojde krátce po zahájení pohlavního styku. Nejedná se o příjemnou situaci pro žádného ze sexuálních partnerů. Naštěstí se ale dá pracovat na zlepšení tohoto druhu sexuální dysfunkce.

Příčiny předčasné ejakulace

Příčin může být celá řada. Odborníci je rozdělují do několika typů: fyzické, chemické a emocionální/psychologické. Mezi fyzické a chemické patří diagnostikovaná erektilní dysfunkce, hormonální problémy s hladinami oxytocinu, prolaktinu či luteinizačního hormonu, nízké hladiny dopaminu nebo serotoninu či mimořádná citlivost penisu na stimulaci. K emocionálním příčinám řadíme úzkost z výkonu, stres, problémy ve vztahu nebo třeba deprese.

Zklamání

Foto: Pixabay

Léčba předčasné ejakulace

Pro léčbu je důležité určit příčinu předčasné ejakulace. Na základě toho může být problém vyřešen u urologa nebo neurologa. Někdy mohou být ve hře některé další léky, které užíváte, včetně volně prodejných léků (jako jsou doplňky stravy, sportovní doplňky stravy apod.). Zejména muži jsou náchylní k užívání nelegálních léků na získání svalové hmoty. Pro léčbu obvykle nejsou nutné laboratorní testy. K těm se přistupuje v případě, že existuje podezření na zdravotní problémy.

Domácí způsoby léčby předčasné ejakulace

Zejména muži jsou citliví na řešení těchto problémů u odborníků. Zatímco ženy obvykle nemají problém poptat se u svého lékaře, muži raději mlčí. Než se vydáte k odborníkovi, můžete vyzkoušet některé z běžných technik, které se proti předčasné ejakulaci používají. Jde o tyto:

  • Prezervativ: pomůže zejména v případech, že důvodem předčasné ejakulace je zvýšená citlivost penisu na stimulaci. Dostupné jsou také speciální lubrikační gely snižující citlivost.
  • Přerušení pohlavního styku: když muž cítí, že se blíží ejakulace, přeruší veškeré pohyby na přibližně 30 sekund. Tento postup lze opakovat několikrát po sobě. Muži během přestávky mohou myslet na méně dráždivé podněty (ne však zcela asexuální).
  • Stiskací technika: jeden z partnerů stimuluje penis až k bodu, kdy se blíží orgasmus. Poté jemně zmáčkne žalud penisu na dobu asi 30 sekund, což vyvolá ztrátu erekce. Tuto techniku opakujte několikrát, než si dovolíte dosáhnout orgasmu. Tato technika by měla pomoci získat kontrolu a oddálit orgasmus.
  • Poradenství: bez odborníka se zřejmě neobejdete v případě, že příčinou předčasné ejakulace jsou emocionální podněty.
  • Léky: předepsána mohou být antidepresiva, znecitlivující krémy a spreje (tyto prostředky je třeba aplikovat na penis po dobu 10 až 30 minut, poté je smýt, aby nedošlo ke znecitlivění partnerčiny vagíny), léky na erektilní dysfunkci.

Zdroj: https://my.clevelandclinic.org/health/diseases/15627-premature-ejaculation

Foto: Pixabay