Jak rychle běhat, abychom dosáhli kýžených výsledků

Běh

Běhání je skvělým způsobem, jak dosáhnout lepší fyzičky, nižší hmotnosti a větší výdrže. Avšak běh není tak jednoduchou záležitostí, jak by se na první pohled mohlo stát. Musíte si při něm rozložit rychlost, výkon nebo energii, aby nedošlo k předčasnému vyčerpání. Právě tempo běhu určuje nejenom to, jak rychle se vyčerpáte, ale také to, jaký budete mít z běhu užitek a kolik kalorií při něm spálíte.

Správné tempo běhu

Správné tempo nelze určit jen tak, obecně. Závisí to totiž na vaší aktuální fyzičce, vašemu zdravotnímu stavu, pohlaví a dalších faktorech. Pokud tempo běhu těmto faktorům přizpůsobíte, dokážete optimalizovat svůj trénink a lépe tak splnit své cíle (tedy důvod, proč běháte). Pokud běžíte příliš rychle, tělo se rychle unaví a vy nedotáhnete trénink do konce. Poběžíte-li naopak příliš pomalu, zvládnete běžet déle, avšak na úkor zlepšení a motivace.

Běh

Foto: Pixabay

Zlepšete si fyzičku

Chcete-li ovlivnit tempo svého běhu, můžete se pokusit o zlepšení fyzičky pomocí HIIT (High-Intensity Interval Training). Při tomto cvičení střídáte maximální zatížení se cvičením o nižší intenzitě. Jeden takový trénink může trvat i méně než 30 minut, přitom ale dosahujete lepších výsledků, než při tradičním kardio cvičení. Intervalový trénink v rámci běhu by mohl vypadat například tak, že intenzívnímu běhu se budete věnovat 1 minutu a méně intenzívnímu intervalu 3 minuty (zhruba o 50 % intenzity). Toto zopakujte pětkrát, čímž získáte cvičení o délce 20 minut.

Pusťte si správnou hudbu

Je prokázáno, že poslech hudby při cvičení, může zvýšit váš výkon (a současně zpříjemnit trénink). To, jakou hudbu si pustíte, záleží na vás. Měla by to být rychlejší písnička, která má stejné BPM (beats per minute – tj. počet čtvrťových not za minutu). BPM se převádí na počet kroků za minutu. Ideální písnička běhu je ta, která má BPM 160 (zkušení běžci pak sáhnout po 170 až 180 BPM). Není problém takové písničky najít, stačí trochu zapátrat na internetu. Díky hudbě budete udržovat správné tempo a současně uběhnete delší trasu.

Zdroj:

https://aktin.cz/tempo-behu-zlepsujici-fyzicku-i-hubnuti-a-jak-na-nej

https://www.healthline.com/health/fitness-exercise/average-running-speed

Foto: Pixabay