Jak přibrat na váze zdravě a trvale

Jak přibrat na váze

Přibírání na váze je většinou obtížnější než zbavení se přebytečných kilogramů. V první řadě je potřeba najít příčinu vaší nízké hmotnosti. Ta se může skrývat v některém onemocnění, které je co nejrychleji potřeba řešit s lékařem. Druhou možností je nedostatečný příjem energie. Pokud je tedy vaše zdraví v pořádku, zaměřte se na svůj jídelníček a na dostatečný příjem potravin.

Přibírejte zdravě

Pokud chcete nabrat váhu a zároveň se cítit ve svém těle dobře, je důležité získat svalovou hmotu, nikoliv pouze tuk. Přibrání svalové hmoty je však náročnější. Nejste v dietě a na energii chudým potravinám byste se měli spíše vyhýbat. Neznamená to však, že se máte přejídat ve fastfoodech nezdravými potravinami, které pro vaše tělo nemají velkou přidanou hodnotu.

Zaměřte se na vyvážený a zdravý jídelníček obsahující sacharidy, tuky a bílkoviny v dostatečném množství. Zjistěte si svůj bazální metabolismus a jezte tak, abyste ho pokryli, ba dokonce přijali mnohem více energie, než je vaše tělo schopné spálit. Možná to bude znamenat, že se musíte naučit jíst pravidelně a že svůj dosavadní jídelníček musíte změnit od základů.

Sacharidy, tuky a bílkoviny

Nabrat tuky a svaly vám v první řadě pomohou sacharidy. Součástí každého hlavního jídla (snídaně, obědu i večeře) by měly být komplexní sacharidy v podobě přílohy – pečivo, rýže, brambory, těstoviny, ovesné vločky atd. Během dne si též dopřávejte dostatek ovoce a zeleniny. Denní příjem můžete navýšit s pomocí sušeného ovoce, které obsahuje dost cukru, a je tak ideální svačinkou například po cvičení.

Z tuků se zaměřte především na ty rostlinného původu, jejichž konzumace má jen samé pozitivní účinky na vaše zdraví. Jedná se o tuky z ořechů, semínek a lisovaných olejů. Co se týká bílkovin, tak jezte maso, vejce, mléčné výrobky v podobě tvarohů, jogurtů a sýrů. Pokud budete jíst pravidelně pětkrát až šestkrát denně živinově hodnotné potraviny, neměli byste mít s přibíráním problém.

Výsledky neočekávejte ihned

Buďte trpěliví a nový jídelníček dodržujte několik týdnů až měsíců. Zdravé stravování si osvojte a jezte se dle zásad racionální výživy i v budoucnu. Přibírání můžete podnítit ještě vhodnými sportovními aktivitami – například cvičením v posilovně, které vám pomůže vybudovat potřebnou svalovou hmotu. Pokud si nevíte rady, obraťte se na výživového poradce. Ten vám poradí, jak zdravě přibrat na váze.

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

Zajímá mě vše okolo zdraví. O své zkušenosti z této oblasti se rád podělím.