Jak začít s otužováním

Otužilec

Posílení vlastního organismu je pro většinu z nás velmi důležité. Odolat okolním negativním vlivům totiž není vůbec jednoduché. I proto se vyplatí začít s otužováním. Mnohdy se jedná o soutěžní disciplínu, jíž se věnuje velké množství lidí. Otužilci si mohou ale najít to své klidně i v soukromí. Teplotní výkyvy vás díky otužování již nijak neznervózní a vy budete připraveni na nejrůznější situace, jež mohou vzniknout. Podívejme se na to, proč se otužovat a jak začít s otužovánímzačít s otužováním.

Otužování: Ano, či ne?

Odpověď na tuto otázku bude jednoznačně kladná. Ať už volíte rekreační, anebo sportovní otužování, určitě na své obranyschopnosti zapracujete a ve finále se budete cítit perfektně. Než s otužováním začnete, vyplatí se všechno konzultovat přímo s vaším lékařem, který vám řekne, jestli by vašemu tělu nebylo v důsledku šoku spíše ublíženo. Otužování vyžaduje značnou míru trpělivosti a z pohledu zdraví zodpovědnosti k sobě samotnému i ostatním.

Začátky doma

Začít s otužováním se rozhodně vyplatí přímo doma. Optimální bude, když se rozhodnete přímo v létě. Takové sprchování studenou vodou, nebo koupel v lehce podchlazené bazénové vodě patří mezi ty nejlepší začátky. Co všechno je pro začátky důležité, vám vyjmenujeme v následujících odrážkách:

–          pravidelnost otužování,

–          studená sprcha je ideální hlavně ráno,

–          vlasy patří pod plaveckou čepici, nenamáčejte je,

–          při otužování je vhodný pohyb,

–          otřít se musíte do suchého ručníku,

–          alkohol k otužování nepatří.

Otužování venku ve správný čas

S otužováním ve venkovním prostředí je třeba začít později, a to minimálně nějakých 6 měsíců od začátku vašeho otužování. Vše je závislé na tom, jak pravidelně a intenzivně se otužujete. Někdo vyrazí ven až za 2 roky i později. Tělesné dispozici máme každý jiný. Zimní plavání navíc také není úplně pro každého.

Náhledové foto: Pixabay

Zajímá mě vše okolo zdraví. O své zkušenosti z této oblasti se rád podělím.