Zdravotní pomoc

Jak poznáte brániční kýlu?

Bolesti a tlaky na hrudi, pálení žáhy i to jsou jedny z příznaků brániční kýly.  Brániční kýly jsou pojmenovány podle automatické lokalizace a dělí se na ty vrozené, spojené s poruchou vývoje jícnu nebo na získané např. úrazem/ traumatem.  Jaké jsou další příznaky nebo, co přesně je důvodem vzniku brániční kýly?

Jak brániční kýla vypadá?

Tou nejčastější brániční kýlou je tzv. hiátová hernie. Jedná se o stav, kdy se nad bránicí v otvoru pro průchod jícnu z hrudníku do dutiny břišní dostane břišní část jícnu i část žaludku s tím, že se může jedna o malou část žaludky i o část těla žaludku a výjimečně žaludek celý.  Další typy bráničních kýl nejsou příliš časté spíše vzácné, a proto je i diagnostika obtížnější.  Navíc často se brániční kýla zjistí po CT vyšetření nebo jiných vyšetřeních hrudníku z jiných důvodů.

Co je za vznikem brániční kýly?

Příčinou vzniku brániční kýly je nedostatečná či ochablá pojivová tkáň právě v oblasti, kde se spojuje jícen se žaludkem a kde jícen prochází otvorem bránici.  Na její vznik má však vliv i řada jiných faktorů.  Mimo jiné třeba obezita, dlouhodobě nadměrné používání tzv. břišního lisu při silových sportech, ale i při zácpě. Vliv na břišní kýlu může mít samozřejmě taky těžký zánět jícnu nebo poleptání jícnu. Oba tyto stavy mohou totiž vést ke zkrácení jícnu a vytažení žaludku do hrudníku.

Jak brániční kýlu poznáme?

Jak už bylo zmíněno v úvodu, mezi nejčastější typ brániční kýle patří hiátová kýla, kterou poznáme spíše jako vedlejší nález při CT břicha, RTG žaludku nebo gastroskopii.  Při brániční kýle nemají pacienti typické příznaky a někdy bývají opakovaně vyšetřeni na kardiologii s podezřením na infarkt myokardu, ale příčinou obtíží nakonec bývá právě brániční kýla.  Bolesti na hrudi však nelze brát na lehkou váhu a vyšetření kardiologem je tak jediným správným postupem.  Časté je také zatékání obsahu žaludku do jícnu až hrtanu v leže v noci.  Následkem toho se pak objevují záněty hrtanu a obecně záněty dýchacích cest.

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

Studentka logopedie se zájmem nejen o řeč, ale i o zdraví, přírodu,cestování, čtení knih a další. Snad texty nikoho neurazí a budou se líbit.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *