Zdravý a zářivý chrup mohou mít všichni!

Zuby

Také chcete mít zdravý a zářivý chrup? Asi vás nepřekvapí, že podstatnou roli hraje jídlo, které jíme.  Jakých potravin se tedy vyvarovat?

Sladká jídla a zuby

Především jsou to sladká jídla a nápoje, ale i některé ovoce, co kazí naše zuby.  Z hlediska barvy zubů je třeba si dát pozor na jídla, která leptají zuby.  Např. citrónová a mrkvová šťáva. Velký příjem sacharidů podporuje rozvoj zubního kazu a vybalancuje to jen posedlost čištění zubů.  S průměrnou kvalitou čištění zubů vám sladká jídla zuby zničí.

Bonbóny už ne!

Často v médiích uvidíte, že pokud budou děti v dětství pít slazené čaje, nevyhnou se v budoucnu špatnému chrupu.  První, co vás jistě napadne, je, jestli za to nemůže i dědičnost?  Sladkým čajem se však zuby zkazí ihned a dědičnost je v tomto případě vedlejší.  Určitě bychom neměli ve velkém množství pojídat tvrdé nebo žvýkací bonbóny. Navíc čím bonbóny lepivější, tím je to pro naše zuby horší.  Takže karamelky, turecký med a gumoví medvídci jsou pasé.  U tvrdých bonbónů je zase riziko v tom, že se dlouho rozpouštějí v ústech a bakterie tak mají více času na to vyprodukovat nebezpečné kyseliny.  Pozor bychom si měli dát i na citrusové plody, které sice obsahují spoustu vitamínu C, ale při častém popíjením citrusových džusů, může být narušena zubní sklovina.  Zubní sklovinu mohou poškodit i kyselé okurky, v jejich nálevu je ocet a kyselina v octu může sklovinu nabourat.

Jsou škodlivé všechny limonády?

Cukr v limonádách je samozřejmě problematický, ale i když si koupíte limonádu bez cukru, stejně je v ní hodně kyseliny citrónové a fosforečné.  Hlavní problémem jsou tak kyseliny obsažené v perlivých nealkoholických nápojích.  Pro hezké zuby je taky kromě správné stravy důležitá i hygiena a alespoň jednou denně bychom si zuby pořádně vyčistit.  A pokud vás čistění zubů moc nebaví, jsou tady ještě elektrické kartáčky.

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

Studentka logopedie se zájmem nejen o řeč, ale i o zdraví, přírodu,cestování, čtení knih a další. Snad texty nikoho neurazí a budou se líbit.