Léky

Ibuprofen při koronaviru škodí? Šlo o hoax.

Zdroj úvodní náhledové fotografie: Pixabay.com

Pokud k vám také došla zpráva, která byla často šířena formou hlasové zprávy na Facebooku, ale nejen tak, o tom, že pacienti, kteří užívali při koronavirovém onemocnění ibuprofen, měli horší průběh nemoci, možná vás to vyděsilo. Nemusíte se však obávat, šlo o šířený hoax. Ibuprofen není při nakažení koronavirem škodlivý.

Jak hoax vznikl

Nejde však jen o nějaký výmysl. Tuto informaci sdílel i například francouzský ministr zdravotnictví, tedy člověk, který je ve své zemi za zvládnutí koronavirové epidemie zodpovědný. Právě on tuto poplašnou zprávu vypustil na svém Twitteru. Zmínil i další léčiva, jako je například kortizol. Proč to udělal? Na čem byly nepravdivé informace založeny? Žádná studie totiž neprokázala, že by užívání ibuprofenu zhoršovalo zdravotní stav nakažených.

Nepodložené a z kontextu vytržené informace

Dalšími událostmi bylo, že odborníci toto tvrzení o škodlivosti ibuprofenu vyvraceli, respektive, konstatovali, že není podloženo. Nejspíše se k takovému tvrzení někteří lidé (možná z okolí francouzského ministra) dostali přes poznatky o tom, že skupina léčiv, do které patří i ibuprofen, (nesteroidní antirevmatika) zvyšují počet receptorů, které využívá koronavirus pro vstup do buněk našeho organismu. Odborníci se však shodují, že počet receptorů nemusí být pro praxi relevantní, stejně jako není automaticky správný závěr, že více těchto receptorů, způsobuje horší průběh nemoci.

Reakce WHO

Ani Světová zdravotnická organizace na sebe nenechala dlouho čekat a na hoax reagovala. Jejich vyjádření znělo: „nedoporučujeme nepodávat“ a nazvala informaci za nepodloženou. V předkladech se však tato kostrbatá konstrukce se dvěma zápory ztratila, takže při šíření hoaxu na sociálních sítích se lidé začali odvolávat i na stanovisko WHO, které však paradoxně bylo zcela opačné.  Závěr je však jasný. Žádná spojitost mezi užíváním ibuprofenu či podobných látek na podobu koronavirového onemocnění u postižené osoby nebyla zatím potvrzena.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *