Zásady proti koronaviru: Nesahejte si na obličej!

Dnes si probereme jeden z nejúčinnějších tipů, který vám může pomoci s tím, že se nenakazíte koronavirem. Pokud jdete například nakoupit, je dobré dbát na čisté ruce, desinfekci a řádné odstupy od lidí. Všechny tyto snahy však posléze může zhatit sahání si do obličeje. Právě tyto návyky je dobré odbourat.

Snadno se tak nakazíte

Právě pokud saháte na různé předměty, které mohou být kontaminované, ještě to nic nemusí znamenat. Pokud si je umyjete a desinfikujete, nemusí být problém. Ten nastává v situacích, kdy si saháte rukama do obličeje. Někdy nad tím ani nepřemýšlíte a jen se poškrábete. Právě to však může způsobit vaši nákazu. Těžko jde tento návyk odbourat, je to však v prevenci proti nakažení důležité. Stejně jako třeba nesahání si na roušku. Neupravujte ji ani se pod ní neškrabte.

Těžké odnaučení

Je však velmi těžké odbourat toto chování. Přijde nám to přirozené a často nad tím ani nepřemýšlíme. K těmto situacím však musíme přistupovat stejně, jak nám radí odborníci například o sahání na předměty. Každý předmět může být kontaminovaný, je důležité si to uvědomit a s tímto uvědoměním být náležitě opatrní. Naučte se, že pokud jste v prostřední, kde obvykle bývají i jiní lide (typicky v těchto dnech obchody, návštěvy lékaře, rodiny) pak se svýma rukama zacházejte opatrně a chytejte jen to, co je nezbytné. Obličej to nebude. Po návštěvě vnějšího prostřední pak použijte desinfekční gel a umytí rukou. Nesahejte ani na roušku, jen na její úchytné části.

Jak omezit dotýkání obličeje

No a pokud je to tak těžké, co nám může v odnaučování pomoci? Například to, že si schválně zabavíte ruce. Například vždy pokud budete mít nutkání dotknout se obličeje, tak si vezměte například náramek a zabavte své ruce jeho dotýkáním. Pomoci vám také může, pokud budete používat aromatické mýdlo či krém na ruce. Jakmile máte ruce blízko obličeje, ucítíte vůni přípravku, a ta vám připomene, že si máte dávat pozor a nedotýkat se tváře.

Zdroj náhledového obrázku Pixabay.com

Svět zdraví je bezbřehý. Jak se cítit co nejlépe? To neví nikdo, ani já. Přesto vám nějaké zajímavosti prozradím.