Dukanova dieta
12/07/2014
Kategorie: Diety, Novinky

Dukanova dieta

Dukanova dieta je podle lidí, kteří ji vyzkoušeli a mají s touto dietou zkušenosti, řazena mezi nejspolehlivější. Uvádí se, že má nejlepší výsledky hubnutí. Pokud ji dodržíte, nemusíte se obávat „strašáka“ v podobě jo-jo efektu. U Dukanovy diety zařadíte do svého jídelníčku nové recepty, kterých je na internetu celá řada. A navíc nemusíte počítat snězené kalorie.

Princip Dukanovy diety

Autorem Dukanovy diety je francouzský lékař Pierre Dukan. Dieta proteinová, jak se jí také s oblibou říká, je založena na konzumaci proteinů a omezování sacharidů. Dukanova dieta má čtyři fáze. První fáze (útočná) a druhá fáze (rovnoměrná ztráta) jsou fázemi představující hubnutí. Třetí fáze (upevňující) a čtvrtá fáze (definitivní stabilizace) představují dodržování stability dosažené hmotnosti. Délka Dukanovy diety záleží na tom, kolik kilogramů chcete zhubnout. Základem této diety jsou ovesné otruby, které v těle bobtnají, takže nebudete mít pocit hladu. Dále stabilizují trávicí systém, vážou na sebe tuky a cukry. Prospívají srdci a zabraňují zácpě, což je ideální pro vaše zdraví.

Fáze Dukanovy diety a jídelníček

V první fázi Dukanovy diety se konzumují čisté proteiny. Povolené potraviny jsou ty, které mají vysoký obsah proteinů (maso, vejce, nízkotučný tvaroh atd.). Trvat by měla maximálně 10 dní. V druhé fázi můžete přidat do svého jídelníčku také zeleninu. Nekonzumujte rýži a brambory. Po 5 až 7 dnech střídejte jídelníček z druhé fáze, tedy zeleninu s proteiny s proteinovou dietou první fáze. U obou fází dodržujte pitný režim a snězte 1,5 až 2 lžíce otrub. Dietu držte tak dlouho, dokud se nedostanete na požadovanou hmotnost. Třetí fáze je velice důležitá. Pokud byste Dukanovu dietu porušili, došlo by k jo-jo efektu. Do jídelníčku přidejte ovoce (1x denně), celozrnný chléb (2 krajíce), 40 g sýra, jídlo obsahující škrob ( 2x týdně). Tuto fázi budete držet tak dlouho, kolik Kg jste shodili (1 Kg = 10 dní). Ve čtvrté fázi můžete už jíst téměř všechno, ale 1x týdně je nutné dodržet den, kdy budete konzumovat pouze proteiny. Denně musíte sníst 3 lžíce otrub.

Pravidla Dukanovy diety

Musíte vypít minimálně 1,5 l tekutin za den, a to nejlépe během jídla.  V první a druhé fázi konzumujte pouze 2 polévkové lžíce otrub denně, určitě ne více. Povinně 3 lžíce denně konzumujte od čtvrté fáze. Omezujte množství soli. Jíst můžete tak často, jak chcete, ale pouze jídla doporučená pro tuto dietu a podle fáze je můžete kombinovat, jak chcete. Omezte sacharidy, místo cukru slaďte sladidlem. Poslední fázi ovšem musíte dodržovat celoživotně. Na internetu si můžete stáhnout nejen jídelníček na týden pro každou fázi zvlášť, ale můžete si jej nechat sestavit na míru nutričním poradcem.

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *