Jablečná dieta

Dieta 1000 kalorií denně: Zásady a ukázkový jídelníček

Dieta 1000 kalorií denně je jednou z nejpopulárnějších diet na hubnutí. Pokud se ji rozhodnete držet, měli byste ale vědět, že je zde velké riziko nedostatků živin – vitamínů a mikroelementů. Strava pod 1 000 kalorií je označována jako bezpečná pouze tehdy, když je jídelníček správně naplánovaný. Nelze ji držet donekonečna. Po jejím ukončení se ale může stát nechtěné – jo-jo efekt. Takže celá dieta může být k ničemu.

Tvorba jídelníčku

Pokud si plánujeme jídelníček v rámci diety 1000 denně, pak je potřeba dosáhnout správného poměru živin: bílkoviny tvoří 15 až 20 %, tuky 25 % a sacharidy 55 až 60 % ze zkonzumovaného množství potravin. Dále je potřeba dbát na zahrnutí důležitých vitamínů a minerálů do stravy. Celkové množství potravin rozdělujeme do 4 až 5 jídel. Mezi jednotlivými jídly je pauza 3 až 4 hodiny. Na snídani snězte 250 kcal, na dopolední svačinu 100 kcal, na oběd 350 kcal, na odpolední svačinu 100 kcal a na večeři 200 kcal. Večeři je potřeba sníst 2 až 3 hodiny před spaním.

Vegetarianství

Hubnutí: Zdroj  obrázku Pixabay.com

Jak dlouho lze držet tuto dietu?

V rámci jednoho dne sníte jen velmi malé množství kalorií. S ohledem na tuto skutečnost je dobré dietu držet maximálně tři týdny. Myslete přitom na dostatečný pitný režim (2 litry vody denně). Základem jídelníčku je ovoce a zelenina a produkty z nich, libové maso a ryby, celozrnné výrobky a odtučněné mléčné výrobky. Pokrmy připravujte vařením ve vodě nebo v páře, grilováním a pečením bez použití tuku. Můžete pít bylinné čaje, ale cukr nahraďte sladidly, jako je stévie nebo xylitol.

Ukázkový jídelníček

V rámci jednoho dne byste měli sníst například toto:

  • Snídaně: 2 plátky chleba se lžičkou másla nebo margarínu, vařené vejce a syrovou zeleninu, jako je hlávkový salát, rajče či paprika.
  • Dopolední svačina: 150 ml přírodního jogurtu s jednou lžící ovesných otrub nebo psyllia (vláknina).
  • Oběd: 100 g kuřecího masa smaženého na 1 lžičce olivového oleje, podáváme s dušenou brokolicí (150 g) a hnědou rýží (50 g).
  • Odpolední svačina: ovoce, např. 1 jablko (může to být také pomeranč nebo hruška nebo grapefruit atd.).
  • Večeře: zeleninový salát s mozzarellou, připravený tak, že natrháte několik listů salátu, 1 rajče nakrájíte na kousky, přidáte na kostičky pokrájenou polovinu koule mozzarelly (cca 62,5 g) a zakápnete 1 lžičkou olivového oleje a 1 lžící citronové šťávy. Přidat můžete vhodné bylinky, například bazalku.

Zdroj dat: zdraverady.cz/dieta-1000-kalorii-jak-ji-drzet-a-jake-jsou-jeji-zasady

Dieta: Zdroj náhledového obrázku Pixabay.com

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *