Grill

Co všechno umí proteiny?

Každodenní příjem bílkovin je pro lidský organismus nezbytný. Právě ony totiž hrají hlavní úlohu při výstavbě svalů a tkání. Přebytečný protein si však do zásoby uložit neumíme. Změní se jednoduše v tuk a získá docela jiné vlastnosti. Právě proto je protein ihned po vodě pro člověka tou nejdůležitější výživovou složkou.

Nestačí však zajistit dostatečně procentuální zastoupení proteinů ve stravě, důležitý je také jejich původ. Lidské tělo je uzpůsobeno ke zpracovávání proteinů z různých zdrojů od masa a ryb až po obilniny či mléčné výrobky. S jednostranně zaměřenou stravou často poradit zkrátka nedovede.

Když běžná strava nestačí

Pokud se z jakéhokoliv důvodu nedaří zajistit dostatečný přísun proteinů ze stravy, uchylují se často sportovci ke kvalitním výživovým doplňkům, které s přehledem nahradí i hlavní jídlo, pokud jsou vyváženy správně. Mohou tedy posloužit jako výživový doplněk i plnohodnotná náhrada některého z hlavních denních jídel. A právě to na nich bývá nejzrádnější.

Věděli jste, že:

Arginin obsažený v sójovém proteinu je významným prvkem pro podporu erekce? Proto ho najdete i v mnoha přípravcích pro posílení erekce.

Anemie

Zdroj obrázku: Pixabay.com

Proč jsou proteiny důležité

O budování svalové hmoty a tkáňového vaziva jsme už mluvili. Nejnovější výzkumy však naznačují, že přísun kvalitních proteinů má příznivý vliv na fungování našeho imunitního systému, zlepšuje stav pokožky a významnou měrou přispívá k rychlejší regeneraci po operaci nebo zranění.

Proto jsou proteinové suplementy často vyhledávány i lidmi, kteří se sportem či kulturistikou příliš společného nemají. Jsou vhodné pro všechny, kteří netrpí problémy s játry nebo ledvinami. Jako náhradu plnohodnotné stravy je však samozřejmě doporučit nelze.

Věděli jste, že:

Proteinový nápoj užitý ihned po probuzení vám zajistí stabilizaci hodnot krevního cukru po celý zbytek dne?

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

Každý by se chtěl cítit skvěle. I já. Snažím se o to a některé zajímavosti ohledně zdraví vám prozradím ve svých článcích.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *