Co dělat pro zářivou pleť a zdravé vlasy? Síla je v potravinách

Vlasy

Zdravé vlasy a zářivou pleť můžete mít i bez toho, že budete investovat do doplňků stravy. Všechno potřebné můžete získat z vyvážené stravy. Pravidelná konzumace vyvážené stravy povede nejenom k lepšímu zdraví, ale také ke krásnějšímu vzhledu. Dobře zvolená strava se projeví na vlasech, pokožce, ale také nehtech a dalších částech těla. Jaké živiny jsou pro vlasy nejdůležitější a v jakých potravinách je najdete?

Zdravé vlasy a pleť – ukazatele krásy

Právě vlasy a pleť jsou jedním z prvních věcí, kterým zaujmete druhé osoby. Chcete-li udělat dobrý první dojem, budete se muset soustředit na to, aby bylo vše nejlepší. Nečekejte, že si dáte jednou zdravé jídlo a uvidíte účinky! Bohužel je to spíš naopak – po snědené tabulce čokolády vám téměř ihned vyskáčou pupínky.

Chia semínka

Foto: Pixabay

Biotin a další vitamíny B

Biotin najdeme také pod označením vitamín B7. Je užitečný proti vypadávání vlasů a v případě příliš křehkých vlasů. Jeho nedostatek se projevuje nejenom vypadávajícími vlasy, ale také lámavými nehty. Potraviny, které vitamín B7 ukrývají, jsou vaječné žloutky, celá zrna, čočka a ořechy a semena. Je důležité konzumovat biotin společně se zinkem. Pokud si myslíte, že si vystačíte s biotinem ve formě doplňku stravy, pletete se. Biotinové doplňky vám nezajistí husté vlasy přes noc. Další vitamíny ze skupiny B, jako je B6, B12 a B9, se podílí na tvorbě červených krvinek, čímž pomáhají dostat důležité živiny tam, kde je potřeba.

Bílkoviny

Keratin, kolagen a elastin patří mezi bílkoviny, které jsou obsaženy ve vlasech, kůži a nehtech. Mezi zdroje bílkovin patří vejce, ryby, maso, luštěniny, ořechy a semena, mléko a mléčné výrobky. Není složité jíst dostatečné množství bílkovin, navíc jsou prospěšné také pro štíhlý pas.

Omega-3 mastné kyseliny

Buněčné membrány pokožky hlavy a pokožky obsahují omega-3 mastné kyseliny. Zařadíte-li je do své stravy, můžete se zbavit problémů se suchou pokožkou hlavy a docílit lesklejších vlasů. Mezi zdroje omega-3 mastných kyselin patří mastné ryby, jako je losos, sardinky, makrela, dále pak avokádo a ořechy a semínka, jako jsou chia semínka, vlašské ořechy, lněná či dýňová semínka.

Železo

Železo pomáhá krvi přenášet kyslík. Mezi potravinové zdroje patří kuřecí maso a ryby, čočka, špenát, brokolice, zelený salát. Nedostatek železa se projevuje vypadávajícími vlasy, bledou pokožkou a lámavými nehty. Pro lepší vstřebávání železa je třeba konzumovat také vitamín C.

Zdroje info:

https://www.practo.com/healthfeed/eat-your-way-to-a-glowing-skin-and-healthy-hair-41879/post

https://www.webmd.com/beauty/ss/slideshow-foods-healthy-hair

Foto: Pixabay