S inkontinencí může pomoci cvičení, zákrok nebo léky

Únik moči se objevuje v souvislosti se stárnutím, ale například i s porodem nebo opakujícími se záněty močového měchýře. Pro jednodušší život s inkontinencí existuje celá řada pomůcek. Pomoci však mohou i specializované cviky, zákrok nebo správně zvolené léky. Podívejte se na několik způsobů, jak zmírnit projevy inkontinence.

Posílení pánevního dna a dalších svalů

Cvičení na posílení pánevního dna je poměrně rozvinutou disciplínou. Existuje speciální skupina cviků, které najdete pod označením Kegelovy cviky. Jejich smyslem je především posilování svalů pánevního dna. Zapojují se však také svaly v okolí konečníku nebo tenkého střeva. K tomu může být vhodné také kontrolované cvičení močového měchýře. Toho dosáhnete tím způsobem, že budete zpožďovat nutkání na močení, pozastavovat močení během vykonávání potřeby nebo získáním kontrolou nad močovým měchýřem tím, že na toaletu budete chodit v předem daných intervalech.

Léčba laserem nebo operací

Výše uvedené cviky jsou spíše prevence nebo mohou pomoci při problémech slabší intenzity. O něco efektivnějším řešením je přitom léčba laserem. Jde o možnost využívanou u žen, protože se laserem opravují a remodelují kolagenová vlákna uvnitř pochvy. Jedná se tedy o bezbolestný a neinvazivní zákrok. Druhou variantou je klasická operace. Tento zákrok je miniinvazivní a vlastně dojde k podpoření pásky, která podpírá močovou trubici. Řešením může být také chirurgická aplikace umělého svěrače močové trubice, což je již více invazivní zákrok.

Foto: Pixabay

Léky a bylinky

Dalším způsobem, jak zmírnit projevy inkontinence jsou léky. Ty se samozřejmě nasazují po konzultaci s lékařem. Normální funkci močových cest však mohou podpořit i některé bylinky. Konkrétně například kopřiva, kokoška pastuší tobolka, lichořeřišnice nebo pampeliška lékařská. K dostání jsou i speciální doplňky stravy, které obsahují prospěšné látky nebo výtažky z různých bylin pro posílení a podporu činnosti močové soustavy.

Zdroj: https://www.lekarna.cz/clanek/inkontinence-cviceni-a-pomucky/ a https://www.moliklub.cz/magazin/lecba-prevence/bylinky-vitaminy-leky-ktere-pomahaji-pri-inkontinenci

Náhledové foto: Pixabay