Chcete zhubnout? Co byste měli zvolit – kolo nebo běh

Běh

Kdy jindy vyrazit ven na čerstvý vzduch, když ne v létě? Krásné počasí nás k fyzickým aktivitám přímo láká! Můžeme se tak dostat do formy a shodit nějaké to kilo. Pokud ale chcete hubnout co nejrychleji, jakému sportu byste se měli začít věnovat? Je lepší cyklistika nebo běh? Na tuto otázku nelze jednoznačně odpovědět, protože do určité míry bude záviset také na vašich osobních preferencích a dalších faktorech, jako je například terén, který máte k dispozici, zdravotní omezení i to, jak dlouho chcete sportovat.

Kalorický výdej

Pokud bychom se chtěli zaměřit čistě jen na to, kterým sportem spálíte více kalorií, je vítězem právě běh. Tak například žena o hmotnosti 65 kg spálí při pomalém běhu (9,6 km/h) asi 640 kcal za hodinu. Při rychlém běhu (14,4 km/h) pak 830 kcal za hodinu. Pokud by jela na kole, tak spálí 440 kcal za hodinu při pomal jízdě (17 km/h) a 650 kcal při rychlejší jízdě na kole (24 km/h). Z toho vyplývá, že při stejném úsilí a stejném časovém úseku spálíme více kalorií právě během.

Cyklistika

Foto: Pixabay

Délka sportování

Kromě kalorického výdeje je však třeba vzít v potaz také to, jak dlouho se chcete sportu věnovat. Proč? Pokud máte denně čas pouze jednu hodinu, pak pro vás skutečně bude výhodnější běh, protože jím spálíte více kalorií. Pokud ale máte více času, pak můžete zvolit cyklistiku – na kole vydržíte déle, takže ve výsledku spálíte více kalorií, než byste spálili během. Důležitým faktorem bude také to, jestli vás baví více běh nebo kolo. Protože pokud se budete bavit do běhu jen proto, že spálíte více kalorií, pravděpodobně s touto aktivitou rychle skončíte.

Zdravotní faktory ve hře

Zvolit bychom ale měli také to, jak jsme na tom s fyzickým zdravím. Jízda na kole bude méně náročná na klouby. Lidé s nadváhou by měli zvolit místo běhu raději nejprve rychlejší chůzí nebo nordic walking, které tolik nezatíží jejich pohybový aparát. Lidé, kteří pociťují bolesti v oblasti beder, by se měli kolu raději vyhnout. Vhodnější bude v tomto případě běh.

Zdroj: https://aktin.cz/kolo-vs-beh-co-je-lepsi-na-hubnuti

Foto: Pixabay