Bylinný čaj

Bylinné čaje místo léků

Bylinky mají léčebné účinky. Tento fakt znaly již naše prababičky a hojně znalostí využívaly. Pozitivně působí na náš organismus, pohádají s dlouhověkostí či při hubnutí. Dalším jejich možným využitím je pití čajů při mnoha zdravotních problémech. Někdy se tedy může zdát, že tyto kouzelné bylinky jsou lepší variantou než léky předepsané od lékaře.

Při chřipce a nachlazení

Bylinné čaje pomáhají například při nachlazení či chřipce. Mnoho příznaků těchto neduhů může být léčeno právě bylinkami.  První takovou bylinkou je bez. Bezový čaj se připraví tak, že do šálku nasypeme 2 lžičky sušeného květu a zalijeme horkou vodou. Po deseti minutách scedíme a můžeme pít. Výhodou je skutečnost, že čaj nemusíme doslazovat, jelikož černý bez již sladký je. Tento čaj působí na průdušky a proti kašli. Možné je jej pít i při angíně či zánětu dutin.  Při horečkách a nachlazení je dobré pít heřmánkový čaj. Jednu lžičku heřmánku zalijeme dvěma deci horké vody. Po vylouhování scedíme a pijeme.  Bolest v krku řeší čaj z lipového květu. Posekáme sušené květy a zalijeme vroucí vodou. Patnáct minut luhujeme . Podáváme v šálcích s medem.

Bylinky pomáhají při stresu či únavě

V dnešní hektické době nemáme každý čas na pravidelný odpočinek a kvalitní relax. To je důvod, proč trpíme potížemi spojenými se stresem. Můžeme být unavení, malátní a špatně se soustředit. Na pomoc může přijít třezalkový čaj. Dvě lžičky třezalky přelijeme třetinou litru horké vody. 15 minut odstátí a scezený nápoj můžeme pít. Po vypití se budete cítit lépe. Budete plni energie a nebudete unavení. Při špatné koncentraci můžete zkusit také zelený čaj. V něm obsažené látky také pomáhají při únavě.

Mnoho dalších využití

Bylinky také mohou řešit problémy s naším trávením. Konkrétně si to na starosti vezme řebříčkový čaj. Stačí jednu lžičku přelít opět třetinou litru vodu a 15 minut nechat luhovat. Zajímavou bylinkou pro výrobu čaje je oregano. V Česku se používá také druhý název – dobromysl. Jeho odvary pomáhají při problémech s dýcháním nebo při nadýmání. A nakonec jeden neduh, který známe asi všichni. Bolest hlavy. Na tu je nejlepší čaj šípkový. Stačí přes noc namočit šípky v litru vody a ve dne tuto tekutinu ohřát.

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

Zajímá mě vše okolo zdraví. O své zkušenosti z této oblasti se rád podělím.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *