Bujónová dieta: vyhnout se jí nebo díky ní zhubnout?

Vývar

Bujónová dieta je hitem posledních let. Pokud máte rádi polévky, pak je tím pravým pro vás. Říká se jí taktéž polévková dieta. Nejlépe ji ale vystihuje název vývarová dieta, protože jde především o konzumaci polévek vyrobených jako vývar. Jednou z jejích největších propagátorek je Gwyneth Paltrow, Salma Hayek nebo Halle Berry. Tuto dietu vyvinul specialista na výživu, doktor Kellyan Petrucci.

Co je bujónová dieta?

Jak už název napovídá, jedná se o dietu, při které konzumujete zejména vývary. Může se jednat o vývar z hovězího, drůbežího, krůtího, jehněčího masa (nebo z kostí těchto zvířat), ale také o vývar z rybího masa či kostí. K tomuto vývaru kromě masa či kostí patří už jenom zelenina. Vaření probíhá několik hodin. Nejde tedy o nic složitého a nemusíte ani počítat kalorie.

Maso na vývar

Foto: Pixabay

Jak bujónová dieta funguje?

Jedná se v podstatě o 21denní kúru, při které konzumujete pouze masové vývary. Není to tedy nic vhodného pro vegetariány. Úbytek hmotnosti, který s touto dietou můžete dosáhnout, je až 7 kg (závisí ale na vaší počáteční hmotnosti). Dieta je založena na konzumaci jídel bohatých na maso, ryby, vejce a zeleninu s nízkým obsahem sacharidů po dobu 5 dní v týdnu. Po zbývající 2 dny byste měli vypít čtyři až šest porcí (např. šálků) vývaru z kostí.

Jaké jsou výhody bujónové diety?

Vývary samy o sobě jsou zdravé. Posilují kosti, šlachy a chrupavky a mohou zvyšovat množství kolagenu v těle. Podporují imunitní systém a správné trávení. Kromě toho také zlepšují činnost ledvin. Vývary obsahují antioxidanty, které pročišťují tělo. Ve své podstatě je bujónová dieta nízkosacharidovou dietou. Po ukončení diety je ale třeba zařadit zdravý a vyvážený jídelníček, aby nedošlo k tomu, že shozené kilogramy naberete ihned zpátky.

Zdroje info:

https://receptovnik.cz/vyvarova-dieta-pomuze-zhubnout-az-7-kilo-behem-tri-tydnu-si-telo-odpocine-od-zbytecnych-sacharidu/

https://styl.interia.pl/zdrowie/news-dieta-bulionowa-na-czym-polega-jej-fenomen,nId,5916561

Foto: Pixabay