Popraskané paty: tipy, jak se jich zbavit z pohodlí domova

Jedná se o velmi obvyklý problém, který trápí muže i ženy. Ačkoli se jej snažíme řešit spíše přes léto, kdy nosíme obnažená chodidla častěji, popraskané paty se vyskytují v každém ročním období. Jedná se o silnou vrstvu kůže v oblasti paty, která je suchá, tvrdá, a proto praská. Popraskané paty nejsou hezké na pohled, navíc mohou být bolestivé a také nepříjemné (zachytávání při sundávání ponožek nebo prostěradla při spaní).

Popraskané paty – příčiny

Příčin, proč máte popraskané paty, je spousta. Mohou totiž vznikat v důsledku dehydratace, nesprávné stravy nebo z důvodu nošení nesprávného druhu obuvi. Na vině jsou také zdravotní problémy, jako je dermatitida (zánět kůže), psoriáza (stav charakterizovaný červenými skvrnami na kůži, které svědí a šupinatí), cukrovka a abnormality štítné žlázy (vedou k suchosti nohou). Při neléčení mohou vzniknout bolestivé a krvavé praskliny.

Aloe vera

Foto: Pixabay

Mýdla plná chemikálií

Popraskané paty mohou vzniknout také proto, že používáte mýdlo, které je plné chemikálií. Ty mají odstranit nečistoty a pot z pokožky, bohužel ji ale zbavují také vlhkosti. Tím přispívají k jejímu vysušování. Proto je vhodné volit přírodní mycí gely a mýdla. Nejlepší variantou jsou mýdla bez parfemace (protože i silná vůně může být chemická).

Pemza na paty

Každodenním používáním pemzy na suché paty se této tvrdé pokožky zbavíte. Tím můžete snížit také bolest. Paty budou krásné. Avšak i používání pemzy má svá pravidla. Je třeba ji používat opatrně, abyste neodstranili příliš mnoho kůže. Tím byste si mohli ublížit, a dokonce si zavléct infekci do rány. Před použitím pemzy je dobré kůži změkčit – čehož dosáhnete namočením v teplé vodě.

Hydratační krémy na nohy

Správný hydratační krém by měl obsahovat močovinu, kyselinu salicylovou nebo alfa-hydroxykyseliny. Používat jej můžete ideálně až třikrát denně.

Silikonové ponožky na paty

Silikonové podložky jsou úžasné pro opravu popraskaných pat. Skládají se z 80 % nylonu a 20 % elastomerové příze. Můžete je sehnat v drogeriích. Působí přímo na místě, kde je to zapotřebí, a pomáhají při vstřebávání hydratačního krému. Snižují tření paty, čímž šetrně zachází s již vzniklými trhlinami. Když na nohou nemáte silikonové ponožky, používejte takové, které jsou prodyšné a sají pot. Ideálně tedy z bavlny. Syntetické materiály mohou pokožku dráždit a vysušovat.

Vhodná obuv

Správná obuv by měla poskytovat patám oporu. Nosit bychom tedy měli zejména takové boty, které mají pevnou patu. Uzavřená obuv zabraňuje suchu a popraskaným patám. Naprosto nejhorší boty, které si můžete pořídit, jsou žabky. Zvyšují mechanické namáhání vašich pat, čímž vedou k jejich vysoušení.

Krémy na opravu prasklin

Hluboké trhliny je třeba konzultovat s dermatologem. Ten vám může také doporučit krém na opravu prasklin. Tyto krémy aktivují regeneraci pokožky a obnovují její krásný a zdravý vzhled.

Zdroje info:

https://www.practo.com/healthfeed/8-fixes-for-dry-cracked-heels-39209/post

https://www.magistra.cz/cs/novinky/2022-06-5-tipu-jak-na-popraskane-paty

Foto: Pixabay