Bolest zátylku: Hypertenze, stres i rakovina mohou být příčinou

Bolest zátylku

Zátylek je oblast, která se nachází na zadní straně hlavy. Bolest v tomto místě může mít různé příčiny. Podle toho se určuje také různá léčba. Zátylek má jako hlavní funkci ochranu mozku v zadní a spodní části lebky. Týlní kost je spojena se spánkovou a temenní kostí. Pro týlní kost je typický kruhový otvor, který slouží k propojení páteře. Právě pot týlní kostí se nachází velmi důležitá část mozku, protože je třeba věnovat zvýšenou pozornost jakékoli změně v této oblasti.

Bolest hlavy

Pokud jdeme k lékaři s tím, že nás bolí hlava, je zapotřebí připravit se na otázku, v které části vás hlava bolí. Můžeme rozlišovat několik druhů bolesti hlavy: bolest v zátylku, v přední části hlavy, na levé nebo pravé straně aj. Bolest může být tupá, pulzující, kompresivní apod. Bolesti hlavy se mohou vyskytovat v důsledku různých událostí, mohou být ale známkou vážného onemocnění, jako je třeba rakovina.

Bolest

Foto: Pexels

Bolest zátylku

Bolest zátylku je obvykle spojována s hypertenzí, jako doprovodný jev jiného onemocnění (nachlazení, angina pectoris, chřipka), při zánětu středního ucha, meningitidě, poranění hlavy, v důsledku degenerativního onemocnění páteře, při mozkových nádorech. Bolest v zátylku se vyskytuje též ve formě migrény. Vzniknout může v důsledku dlouhodobého stresu. Může za ni ale kouření cigaret, alkoholu či léků. Citliví lidé mohou zažít bolest zátylku také v případě intenzívních emocí.

Jiné příčiny bolesti zátylku

Bolesti zátylku mohou vzniknout také ve spojení se špatným spánkem, dehydratací a nedostatečným pohybem. Příliš dlouhá práce u počítače, změny atmosférického tlaku nebo těhotenství mohou být jen dalšími příčinami. V těhotenství souvisí bolesti hlavy s hormonálními změnami. Někdy nás ale zátylek bolí i při otravě oxidem uhelnatým.

Léčba bolesti zátylku

Bolest můžete zvládnout přiložením studeného obkladu na zadní část krku. V případě, že neustoupí, můžete podat léky proti bolesti (například ibuprofen či aspirin). Pokud zaznamenáte zvýšenou bolest v zadní části hlavy, její časté opakování nebo výskyt dalších příznaků, měli byste co nejdříve navštívit lékaře. Ten může léčit v závislosti na jejím vzniku následovně:

  • Infekce – podávají se antibiotika nebo antivirotika.
  • Mozkový nádor – operace, chemoterapie, radioterapie.
  • Stres – antidepresiva, léky proti úzkosti.
  • Degenerativní onemocnění páteře – operace, rehabilitace.

Zdroje info:

https://www.ninds.nih.gov/health-information/disorders/headache

https://www.cefarm24.pl/czytelnia/przeziebienia-i-bol/napieciowy-bol-z-tylu-glowy-przyczyny-rodzaje-leczenie/

Foto: Pexels